Autor Subiect: Emotia  (Citit de 50492 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Emotia
« Răspuns #75 : Vineri, 06 Mai 2011, 23:56 »
eu nu am emotii ... :'(
vecina mea e vaduva ... :D
nu ai tu emotii ? cine crezi ca te crede ? nu intalnesc prea des persoane care sa puna suflet in orice cum pui tu ...asa ca asta cu "eu nu am emotii e decat un bluf... cine o cunoaste pe Steliana sa spuna daca are emotii sau nu ...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Emotia
« Răspuns #76 : Miercuri, 11 Mai 2011, 17:41 »

e o emotie ea insasi...


julia

  • Vizitator
Răspuns: Emotia
« Răspuns #77 : Joi, 14 Iulie 2011, 16:06 »

ma gindesc uneori ca singurul lucru valoros sunt emotiile (sau simtirea)...


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Emotia
« Răspuns #78 : Joi, 14 Iulie 2011, 16:36 »
cand dai valoare acestui aspect?
cand reusesti sa le infranezi sau cand le recunosti si incerci o compatibilizare?
nihil sine deo

Offline aloevera

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 88
Răspuns: Emotia
« Răspuns #79 : Joi, 14 Iulie 2011, 19:17 »
Cand le traiesc Steli

julia

  • Vizitator
Răspuns: Emotia
« Răspuns #80 : Joi, 14 Iulie 2011, 21:24 »

de ce sa le infrinezi? nici macar nu incerc


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Răspuns: Emotia
« Răspuns #81 : Vineri, 22 Iulie 2011, 09:46 »
ma gindesc uneori ca singurul lucru valoros sunt emotiile (sau simtirea)...

cand dai valoare acestui aspect?
cand reusesti sa le infranezi sau cand le recunosti si incerci o compatibilizare?

Se spune sa exploram  latura sensibilă a personalităţii noastre (cea mai autentică latură a noastra) si cred ca asa e  bine pentru a afla ce ne face sa fim fericiti sau tristi.

de ce sa facem asta? - pentru a defini ceea ce suntem - ceea ce  ne defineste ca oameni
........si apoi cred ca ne ajuta la a înlesni fuziunea dintre lumea noastra si a celorlalţi - sa invatam sa avem incredere in emotiile noastre si sa ne folosim intuitia.

julia

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #82 : Luni, 08 August 2011, 10:52 »
emotiile mele au evoluat si ele odata cu mine: la 20 de ani eram ca o caprioara speriata, ma temeam si de umbra mea. spuneam nu de frica sa spun da. acum am ajuns sa zic experientele sunt date ca sa invat ceva din ele, deci probabil ca am evoluat si timpul a facut schimbarea. dar si atunci si acum am fost si sunt emotionala pina in virful degetelor.
am un feeling bun care ma avertizeaza cand ceva nu e bine dar il ignor si fac pe surda. pe urma ma ard si sufar si ma trezesc.
nu imediat, depinde cit de tare mi-am prins urechile. dar asa mai urc o treapta.
“suferinta e cel mai bun profesor” hmmm...


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #83 : Sâmbătă, 17 Septembrie 2011, 08:18 »
"Mintea nu poate fi ocupata de emotii pozitive si negative in acelasi timp. Trebuie sa predomine fie unele, fie celelalte. Este responsabilitatea noastra sa ne asiguram ca emotiile pozitive sunt cele care ne influenteaza in mod dominant mintea."    -  Hill

poate adevarat, dar mie mi se intampla uneori ca emotiile mele sa fie amestecate - unele pozitive altele mai putin pozitive - un fel de joaca de culori - intre roz si gri

julia

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #84 : Duminică, 18 Septembrie 2011, 21:59 »
chiar in acelasi timp nu prea merge. poate se succed la intervale scurte si treci de la o stare la alta cu usurinta.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Emotia
« Răspuns #85 : Miercuri, 30 Noiembrie 2011, 22:23 »
Cu ceva timp in urma, am fost la un spectacol de teatru. Prestatia actorilor a fost una de exceptie. La sfarsitul piesei, cum era de asteptat, sala era in picioare, aplauzele nu mai conteneau, oamenii erau cuprinsi  parca de o stare euforica. Privindu-i, am simtit cum ma cuprinde o fericire, ce mi-a umplut ochii de lacrimi. M-am simtit putin jenata de acest fapt, dar mi-am dat seama ca nimeni nu avea timp sa ma priveasca pe mine. Fiecare isi traia propria sa emotie. Simteam o bucurie enorma vazand aceea comunicare dintre actori si public, si mai simteam ca inima mea nu este prea mica pentru a-i putea cuprinde pe toti de-acolo. Faptul ca reusisem sa stabilim unii cu altii o asemenea traire intensa, era o stare de fericire diferita de altele. Totul venea dintr-o lume ascunsa ce nastea emotie. Mai tarziu, gandindu-ma la ce-am trait in acele momente, am inteles ca bucuria mea izvorase din constatarea ca oamenii pot fi cu adevarat frumosi.

Iuliana

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #86 : Joi, 01 Decembrie 2011, 07:03 »
Ce frumos ai scris, Pocama!
Si mie mi se umplu ochii de lacrimi la un final de teatru sau spectacol bun.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Emotia
« Răspuns #87 : Joi, 01 Decembrie 2011, 09:33 »
Iti multumesc pentru apreciere, Iuliana. Ma bucur ca postarea mea nu a ramas fara raspuns. As vrea  sa fim cat mai multi aceia ce-si recunosc astfel de emotii. Nu trebuie sa ne ascundem aceste trairi de unii ce le-ar putea lua in ras. E treaba lor ce gandesc. Pana la urma, ei sunt cei ce pierd.Traiasca EMOTIA!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #88 : Sâmbătă, 03 Decembrie 2011, 12:00 »
Cu ceva timp in urma, am fost la un spectacol de teatru. Prestatia actorilor a fost una de exceptie. ....... Totul venea dintr-o lume ascunsa ce nastea emotie. Mai tarziu, gandindu-ma la ce-am trait in acele momente, am inteles ca bucuria mea izvorase din constatarea ca oamenii pot fi cu adevarat frumosi.

cred ca tocmai de aceea imi place sa merg mai mult la teatru decat la cinema - actorii prin jocul lor transmit publicului anumite stari si emotii - ba mai mult - actorii experimentati atunci cand vad ca publicul nu este atent la ce se petrece pe scena si se plictiseste - fac acele "accidente scenice" - schimba intrarile ( locul prin care intra in scena) sau replicile- acest lucru ii scoate pe ceilalti actori din rutina jocului si trebuie sa improvizeze pe loc - emotia astfel creata se transmite si publicului care devine atent si receptiv si reactioneaza la ceea ce se petrece pe scena si raspunde emotional 


Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Emotia
« Răspuns #89 : Sâmbătă, 03 Decembrie 2011, 16:20 »
cred ca tocmai de aceea imi place sa merg mai mult la teatru decat la cinema - actorii prin jocul lor transmit publicului anumite stari si emotii...

Am vazut si filme care m-au emotionat profund. Unul dintre acestea a fost "Lista lui Schindler". Faptul ca totul s-a petrecut in realitate,a amplificat si mai mult trairea mea sufleteasca. Un Om de o asemenea valoare, noblete sufleteasca, de care s-a vorbit atat de putin a existat in realitate. Cum ai putea sa ramai indiferent cand istoria te pune fata in fata (chiar daca prin intermediul unui film) cu un asemenea caracter. Te uiti la tine, in tine, peste tine si te intrebi:"Ce-am facut eu pana acum?..."