Autor Subiect: Emotia  (Citit de 50784 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Emotia
« Răspuns #90 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 11:12 »
din punctul meu de vedere nu este important ce simti cu privire la anumite lucruri sau evenimente ci ce inveti din ele. iar in legatura cu infranarea unor emotii,nu neaparat sa le infranezi cat mai degraba sa le controlezi.
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Emotia
« Răspuns #91 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 15:10 »
din punctul meu de vedere nu este important ce simti cu privire la anumite lucruri sau evenimente ci ce inveti din ele.

Nu poti invata ceva (la nivel de lectie de viata, adica la nivel de suflet) decat dupa ce ai incorporat emotia respectiva. Deci, emotia este foarte importanta, insa trebuie si sa stii ce sa faci cu ea. Daca te lasi coplesit de emotie, dominat de ea, subjugat, nu e chiar de bine daca nu iesi repede la liman. Daca o accepti in totalitate, ca fiind buna, rea cum o fi, dar e a ta, face parte  din tine si din experienta ta de viata, atunci o incorporezi, o ai in tine si procesul de invatare la care te referi se face poate nu atat usor, cat cu rezultate in timp (nu temporare, cum se intampla la invatarea rationala, departe de emotii si sentimente).


iar in legatura cu infranarea unor emotii,nu neaparat sa le infranezi cat mai degraba sa le controlezi.

Controlul este implicit o frana. Emotiile trebuie traite, iar ca sa le traieste trebuie sa le oferi spatiul cuvenit ca ele sa se manifeste.
Daca le controlezi, le iei din spatiul lor de a se manifesta, le iei din timpul care a sosit ca ele sa fie exprimate.
Exemplu: vreau sa ies cu tine la o cafea. Daca las emotia/trairea sa se maifeste, iti spun clar: iesim la o cafea sa mai vorbim putin?
Daca imi controlez emotiile, bat apropouri, astept ca poate intuiesti tu ceva ce mie imi e rusine sa afirm, astept para malaiata sa tot pice si tot asa. Imi controlez trairile si cererile, le cenzurez si ma privez de ceea ce imi doresc. Asta parca face parte din ciclul: "cum sa ma sabotez singur, sigur si eficient"  :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Emotia
« Răspuns #92 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 21:49 »
Intradevar trebuie traite doar ca nu trebuie sa ne conducem viata doar dupa emotii mai trebuie sa folosim si logica si sa fim si cu capul pe umeri,chiar daca nu ne convine dar ceea ce ne dorim noi poate dauna altor persoane din jurul nostru si sincer eu unul nu pot  fi egoist, chiar am incercat dar nu mi-a reusit.  :(
Da ar fi bine sa primesti un raspuns asa direct la o invitatie si nu este vorba de a astepta sa faca altcineva pasul si pur si simplu este vorba de a vedea ce categorie de discutii ai putea avea cu persoana respectiva, ce anume aveti in comun, si nu cred ca daca un raspuns afirmativ ar venii daca nu ati cunoaste persoana si nu ati fi gandit in prealabil la ce fel de om este.
Si mai este un lucru daca raspunsul primit ia prin surprindere persoana care v-ar invita si ati primi si dumneavoastra unele intrebari de genul: da? sigur? sunteti sigura?chiar vreti sa iesim la o cafea?
forta de a trece peste orice

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Emotia
« Răspuns #93 : Marți, 13 Decembrie 2011, 08:44 »
un gen sau altul de putere, poate reprezenta unul dintre telurile normale ale oricarei persoane ale carei dorinte naturale nu a fost atrofiate. totul depinde de pasiunile dominante. unul vrea putere asupra actiunilor oamenilor, altul asupra gandurilor lor, iar altul asupra emotiilor. oricare dintre acestea, presupune efort. uneori, emotiile pe care le investim in a intreprinde ceva - practic - poate fi un obstacol in eficienta. deznodamantul ... lasat in voia sortii.
nihil sine deo

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Emotia
« Răspuns #94 : Marți, 13 Decembrie 2011, 21:38 »
tocmai de aceea cred ca un caracter puternic poate stapanii si controla emotiile indiferent de natura lor,doar concentrare si efort.
forta de a trece peste orice

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Emotia
« Răspuns #95 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 11:22 »
cand investitia este in aceasta dominanta. desi calea de mijloc are rolul ei, raman la a aprecia extremele.
nihil sine deo

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Emotia
« Răspuns #96 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 18:22 »
la a aprecia lipsa manifestarii?
forta de a trece peste orice

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #97 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 20:06 »
tocmai de aceea cred ca un caracter puternic poate stapanii si controla emotiile indiferent de natura lor,doar concentrare si efort.

Pana la a deveni un robot?! Ce putin mie, mi se par insuportabili oamenii atat de "puternici" incat le este jena sa rada cand le vine, sa cante fals, sa recunoasca ca oricine poate fi ridicol in loc sa fie ridicoli nerecunoscand asta, sa nu-si infranga lacrimile inainte de a se naste, sa iubeasca... etc.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Emotia
« Răspuns #98 : Joi, 15 Decembrie 2011, 08:18 »
la a aprecia lipsa manifestarii?

chiar si asta ... desi atunci cand aspiri, constientizezi "jugul"
de ce sa existe manifestarea - acel gen de a arunca piatra - tine sau nu tine, ce o iesi voi vedea? :-\
nihil sine deo

Magdalena_

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #99 : Joi, 15 Decembrie 2011, 09:19 »
Emotia ne este JUG!
Fiecare individ traieste emotia in functie de caracter, educatie, sensibilitate, mediu de viata,.............diverse conjuncturi.
Apoi fiecare este liber sa aleaga daca da frau liber sau nu emotiilor. In societatea de astazi, eu personal am constatat ca mai bine nu!
In plan personal, treaba mea cum imi manifest emotiile...........curiosi?

Magdalena_

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #100 : Joi, 15 Decembrie 2011, 09:30 »
afurisite emotii,........... imi tradeaza increderea!

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #101 : Joi, 15 Decembrie 2011, 19:34 »
afurisite emotii,........... imi tradeaza increderea!

Am o propunere: Hai sa invatam de la copii! Sau... chiar am uitat cum e? Poate ca e timpul sa ne reamintim.
De exemplu, o chestie verificata: cei din jur imi sunt ca o oglinda.
Intr-o zi, sunt nervoasa pe diverse chestii (cum ar fi ca nu mi-am depus la timp nus'ce declaratie la Finante si ca o sa ma amendeze fara preaviz). Daca intru-n clasa asa, sa te tii...  :o In schimb, daca-mi spun: Ei, si?! Intru-n clasa cu o carte de povesti de Anderson si... ne jucam!
Iar EMOTIILE mele se schimba spontan... si dupa-amiaza, ajung acasa si-mi rezolv si treaba cu Finantele, de parca ar fi nimic mai mult decat un fleac.
Ferice de cei care aveti copii. Cand aveti probleme cu emotiile... de ce nu-i intrebati pe ei?  ;)

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Emotia
« Răspuns #102 : Vineri, 16 Decembrie 2011, 21:32 »
este bine cand se intampla asa dar ce te faci atunci cant lucrurile nu iti ies tocmai cum ar trebuii? atunci este aceeasi stare de relaxare? sa invatam de la copi. nu am nimic inpotriva dar sunt de acord cu o afirmatie de mai sus si anume ca in mediul personal treaba mea cum imi exprim emotiile, la fel cum este problema mea de a le expune in societate,fiecare mediu cu caracteristicile lui, a controla emotiile nu inseamna a nu spune copiilor ce simti sau sotiei sau celor din jur, a controla insemana a le manifesta doar atunci cand consideri u nu cand vin in avalansa.

p.s. poate ma repet dar controlul emotiilor nu inseamna robotizare sau subjugarea ta ca persoana pt ca tu esti cel care le controleaza si ai autoritate asupra lor.
forta de a trece peste orice

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #103 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 20:22 »
De acord... in teorie. In practica, eu nu am intalnit inca persoana care sa isi poata "gestiona" atat de eficient si pozitiv emotiile. Ceea ce am intalnit (din acest punct de vedere) au fost o multime de oameni cu capacitatea de a-si exprima emotiile amputata. Poate... daca as intalni vreun buddhist.  :P

julia

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #104 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:15 »
... sau un autist