Autor Subiect: Emotia  (Citit de 50730 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #105 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:40 »
... sau un autist

Autistul e extrema cealalta decat buddhistul...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Emotia
« Răspuns #106 : Luni, 19 Decembrie 2011, 09:20 »
cand ne subestimam suntem surprinsi de reusite. cand ne supraestimam suntem la fel de surprinsi. de esecuri! deci, nici prea-prea nici foarte-foarte. important este sa cutezam sa incercam ...
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #107 : Luni, 19 Decembrie 2011, 18:52 »
Emotiile stau cel mai adesea la baza deciziilor pe care le luam si de aceea ele ne influenteaza viata, interactiunile cu ceilalti, modul in care reactionam. Activitatile pe care le facem zi de zi sau doar uneori genereaza anumite  emotii , anumite stari – unele ne plac altele mai putin. Si ca veni vorba de control cred ca pe cele care nu ne plac ne dorim sa le controlam in sensul sa le excludem din trairile noastre.

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #108 : Luni, 19 Decembrie 2011, 21:27 »
De fapt, noul trend este ca inteligenta emotionala este nu numai mai importanta decat IQ-ul, ci chiar ca IQ-ul evolueaza cu aceasta! In timp ce inteligenta analitica (IQ) este oarecum determinata genetic si prin educatie, avem o libertate mult mai mare de a ne dezvolta inteligenta emotionala, care nu este corelata genetic si este mult mai maleabila... dar si influentabila de catre mediu! Cu alte cuvinte... controlabila.

De exemplu, vara trecuta am avut intalnirea de 20 de ani de la terminarea liceului si nu mica mi-a fost mirarea sa constat ca cei mai buni la carte in liceu au acum salariile cele mai mici, in timp ce ceilalti au firmele lor, si ca majoritatea celor "de 10" sunt acum divortati, separati sau necasatoriti.

Asa ca... m-am apucat de citit David Goleman - "Inteligenta emotionala" si "Inteligenta sociala" - revelator, intr-adevar. Le recomand!  ;)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Emotia
« Răspuns #109 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 15:14 »
Asa ca... m-am apucat de citit David Goleman - "Inteligenta emotionala" si "Inteligenta sociala" - revelator, intr-adevar. Le recomand!  ;)

Inteligenta emotionala mi-am comandat-o si eu si Inteligenta emotionala in cresterea copiilor.
Abia le astept!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #110 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 19:53 »
Daca tot te intereseaza domeniul copiilor, atunci poti sa citesti (chiar si pe net) si despre educatiile alternative: Waldorf, Montessori etc. Invatamantul romanesc de pe vremea lui Pestalozzi nu le prea aplica...  ;)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Emotia
« Răspuns #111 : Joi, 22 Decembrie 2011, 10:16 »
Caroline, multumesc pentru sfaturi! Am deja copilul in sistemul W de mai bine de 4 ani!
Cu privire la carti...aseara mi-a venit comanda! M-am apucat de o alta carte (Inteligenta emotionala o pastrez de Mos) si anume "Cum sa creezi o relatie spirituala" de Paul Ferrini. O recmand alaturi de "Psihologia cuplului" de Arian Nuta si de "Universul mic iubindu-l pe cel mare".
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #112 : Joi, 22 Decembrie 2011, 20:35 »
Iata felul in care se cristalizeaza apa sub influenta emotiilor pozitive si negative.


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/tAvzsjcBtx8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #113 : Joi, 22 Decembrie 2011, 22:41 »
Superb... Multumesc, Iulia, pentru delectare!

julia

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #114 : Duminică, 25 Decembrie 2011, 19:06 »
si cind te gindesti ca trei sferturi suntem alcatuiti din apa...

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Emotia
« Răspuns #115 : Marți, 27 Decembrie 2011, 19:57 »
Tocmai am vizionat o secventa din "Parfum de femeie" pe care am si postat-o la muzica. Emotionanta scena. Pentru cateva minute m-am rupt de realitate.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #116 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 09:58 »
si filmele ne pot trezi emotii, totul e sa le permitem sa existe  :)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Emotia
« Răspuns #117 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 12:10 »
Orice din mediul inconjurator ne poate produce emotii, atata timp ca interiorul rezoneaza cu exteriorul.

Poti bea o cana cu vin fiert in bucatarie si sa retraiesti emotii de acum 15 ani de pe partia nu-stiu-care cand erai cu nu-siu-cine si traiai intens momentul.

Emotiile fac parte din noi insine asa cum fara aer n-am putea exista in plan fizic. Daca emotiile sunt lasate sa fie exprimate liber ele adesea usureaza caile de comunicare noi cu noi insine si noi cu semenii nostri.
Inversul: daca ne reprimam emotiile, nu pentru ca ne-am propune acest lucru, ci pentru ca asa am fost "invatati", sau asa ne-am obisnuit, ajungem sa cautam sa umplem un gol care nici noua insine nu ne este cunoscut. Si cum poti umple ceva ce nu cunosti?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #118 : Miercuri, 28 Decembrie 2011, 20:49 »
Si cum poti umple ceva ce nu cunosti?

Cu tenebre... numite frustrari.  ;)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Emotia
« Răspuns #119 : Vineri, 30 Decembrie 2011, 13:21 »
Dar frustarile nu umplu, ci ele golesc.
Ele ne golesc de energie, de frummusete. De VIATA.
Frustrare peste frustrare, personalitatea devine din ce in ce mai mica, pana la dizolvare.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.