Autor Subiect: Emotia  (Citit de 50462 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #120 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 02:20 »
Depinde din ce parte privesti... paharul.  :D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Emotia
« Răspuns #121 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 20:52 »
Depinde din ce parte privesti... paharul.  :D

De jos...pare mai plin!
De sus...pare mai gol!
Depinde de tipul emotiei  :D!
Ca daca e fericire, mai bine sa privesti de jos, sa vezi ca-i plin paharul  :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Emotia
« Răspuns #122 : Miercuri, 18 Ianuarie 2012, 23:14 »
de jos dar sa ai in vedere si partea goala,ca sa nu ratezi ocazia de a-l umple,asta daca este posibil.
forta de a trece peste orice

varsator38

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #123 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 09:18 »
Depinde din ce parte privesti... paharul.  :D
si in ce moment il privesti...dimineata poate parea plin,pe cand seara poate fi al naibi de gol ;)

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #124 : Joi, 19 Ianuarie 2012, 17:06 »
Uneori trebuie sa fie si gol! Altfel cum l-ai mai putea re-umple, daca vrei sa mai gusti si altceva in viata?  ;D

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Emotia
« Răspuns #125 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:58 »
Alteori poate doar sa para plin sau gol, el fiind exact invers decat il vezi tu  ;)!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #126 : Duminică, 05 Februarie 2012, 18:53 »
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Emotia
« Răspuns #127 : Duminică, 05 Februarie 2012, 23:08 »
julia, din filmuletul postat am inteles ca orice emotie si gand pozitiv da nastere frumosului si perfectiunii, ordinii si claritatii. emotiile negative, din contra creeaza haos , deordine.
am urmarit de curand un film despre un copil orfan de tata, cu mama in coma, care avand parte si de pataniile copilariei a crezut cu ardoare, ca daca va participa la un maraton si va castiga, mama lui se va trezi din coma si nu va fi orfan de ambii parinti. a muncit inzecit, dar la marator a iesit pe locul doi, atunci cand nimeni nu-i dadea nici o sansa si multi erau impotriva sa. dar minunea s-a intamplat si mama s-a trezit din coma.

pe linga faptul ca am plans in hohote la film, mi-am dat seama ca fara emotii nu am avea dorinta, fara dorinta nu am avea teluri.
este important sa-ti doresti cu ardoare ceva, iar gandurile pozitive vor genera emotii incurafatoare si pana la urma totul se va intampla aproape de cum ne-am dorit.

asta m-a marcat inca o data si m-a motivat si mai mult.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #128 : Luni, 06 Februarie 2012, 17:03 »
Nu stiu daca aici e locul acestui subiect, dar il las pe Admin sa-l mute daca considera ca trebuia postat in alt topic.

http://www.adevarul.ro/ghid_tv/Afectiuni-emotiile-negative-produse_0_148185193.html
Am vazut acum vreo 2 ani pe zone reality un serial, Sanatoliul anatolic se numea, mi s-a parut foarte interesanta abordarea holistica. Pentru mine a fost ceva nou, nici nu stiam ca boala poate fi privita si din acest punct de vedere. Medicina trateaza doar efectul bolii, nu si cauza, care ar fi de natura emotionala. Aceste aspecte sunt rezolvate de psiholog, preot la noi ( in situatia in care bolnavul ajunge la ei).

Ati vazut acest serial? Ce parere aveti despre abordarea holistica? Stiti sa existe astfel de centre la noi in tara?
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #129 : Marți, 07 Februarie 2012, 22:52 »
Mai adaug eu la inventarul din articol o boala pe baza de stres, experimentata pe propria piele: pseudo-sindrom Cushing.  :-[
Simptomele care nu se confirma cu nimic la analize dau o pseudo-boala, una generata psihic, nu fiziologic. Se presupune ca aceasta ar fi germenul pana la urma, in toate bolile... cand psihicul nu e bine, daca nu faci ceva sa fie bine, pana la urma fizicul i se "conformeaza"... si se imbolnaveste si corpul.
De pilda mie, dupa ce am eliminat "sursa" stresului si am schimbat mediul, mi-au trecut toate simptomele si corpul meu a inceput sa-si revina treptat la normal, fara niciun tratament!  Adica... ba da: "tratamentul" cu emotii pozitive... cautate constient sau autogenerate. :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #130 : Miercuri, 08 Februarie 2012, 12:02 »
Am mai scris pe-un topic, nu mai stiu care, despre o carte "Sentimentele ingropate de vii nu pier niciodata" pe care am terminat-o. Mi-a placut foarte mult, autoarea explica de ce te simti asa cum te simti, de unde apar aceste sentimente, explica cum pot fi transformate aceste sentimente nedorite astfel incat acestea sa nu iti mai afecteze procesul de crestere si de maturizare spirituala. Cuprinde o lista cu boli si arata la fiecare dintre ele ce sentimente au generat aparitia acelor boli.
Exact ce spui cu eliminarea stresului am vazut in acest serial de care pomeneam mai sus, subiectii care se "rupeau" de tot timp de 14 zile parca, ajungeau la sfarsitul programului de tratare holistica sa vada rezultate pozitive fara niciun medicament. Doar prin dezintoxicare fizica si psihica.
Potentialul nostru mental este extraordinar, dar putini ajung sa-l exploateze, din pacate.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #131 : Joi, 22 Martie 2012, 21:05 »
"Sentimentele ingropate de vii nu pier niciodata"

Foarte adevarat. Devin pietre de moara, care ne ingreuneaza mersul inainte toata viata. Am cunoscut odata pe cineva care pretindea ca si-a inchis toata copilaria nefericita intr-un cufar si a aruncat cheia... motiv pentru a nu vorbi aproape niciodata despre asta. De a nu exterioriza. Si a reusit sa repete, la varsta la care l-am cunoscut eu, exact in ipostaza acelui parinte care fusese "cauza" pietroiului si sa se urasca pentru asta... evident, tot fara sa recunoasca ca nu copilaria o incuiase de fapt in cufarul acela, ci pe el insusi, copil.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #132 : Joi, 29 Martie 2012, 13:52 »
Sentimentele ingropate de vii nu pier niciodata

faptul de a ascunde ceea ce simte un om este de fapt un proces declansat de un mecanism de aparare;
ne aparam in fata situatiilor care ne creaza disconfort prin a reprima sentimentele negative care apar; le reprimam pentru a trece mai usor peste ele si implicit peste situatiile care au dus la aparitia lor;
ni se pare ca suferim mai putin daca le ignoram - asta in cazul in care vorbim de sentimente de durere, pareri de rau, furie etc - acele sentimente considerate ca negative ;
daca vorbim insa de sentimentele pozitive  ca fericire, veselie, entuziasm este altceva - ele chiar ne fac bine cand reapar, cand le retraim

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #133 : Joi, 29 Martie 2012, 19:26 »
adevarat, insa in eventualitatea unui rau mare, terapia de soc e singura solutie, nu evitarea. Prin comparatie, putem evita sa tratam o simpla migrena, pana la urma va trece si vom reveni la sentimente mai bune fara consecinte. Insa nu putem proceda la fel cu o tumoare... aceea, ca si marile traume "netratate", omoara incet, dar sigur.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #134 : Joi, 29 Martie 2012, 21:55 »
de unde stii cand este o simpla migrena sau o tumoare atunci cand e vorba de emotii si sentimente caci ele nu se manifesta ca o boala mai grav sau mai putin grav- nu exista grad de masura la emotii ; esti trist sau nu, esti bucuros sau nu