Autor Subiect: Emotia  (Citit de 50455 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #135 : Vineri, 30 Martie 2012, 09:37 »
gabi, citeste cartea de care vorbim, ai toate raspunsurile acolo  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #136 : Vineri, 30 Martie 2012, 11:30 »
pai pana o citesc nu ne spui si noua?  ???

silviu

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #137 : Vineri, 30 Martie 2012, 14:46 »
io dac-o citesc ma emotionez :giggle:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #138 : Vineri, 30 Martie 2012, 16:48 »
exista aceasta posibilitate si n-as vrea sa ti se intample daca nu esti pregatit sa constientizezi acea emotie  ^-^
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #139 : Sâmbătă, 31 Martie 2012, 01:20 »
de unde stii cand este o simpla migrena sau o tumoare atunci cand e vorba de emotii si sentimente caci ele nu se manifesta ca o boala mai grav sau mai putin grav- nu exista grad de masura la emotii ; esti trist sau nu, esti bucuros sau nu

Cum sa nu existe grade... distrat - bine-dispus - vesel - entuziast - fericit - extatic - maniac sau nostalgic - melancolic - trist - deprimat - prostatic.  :) Nici macar cand esti doar vesel, nu poti fi la fel de vesel in toate situatiile.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #140 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 15:52 »
Cum sa nu existe grade... distrat - bine-dispus - vesel - entuziast - fericit - extatic - maniac sau nostalgic - melancolic - trist - deprimat - prostatic:) Nici macar cand esti doar vesel, nu poti fi la fel de vesel in toate situatiile.

eu consider ca este o diferenta de exemplu intre nostalgie si tristete - nostalgia este dupa ceva intamplat in trecut care nu trebuie sa fie neaparat trist (multi ne amintim cu nostalgie timpurile copilarie - asta nu nseamna ca sunt neaparat triste) tristetea este un sentimet difert de noslalgie nu un grad al acesteia
apoi deprimararea/depresia - eu o vad ca o prăbuşire a dispoziţiei, cu actualizarea trăirilor neplăcute si descurajante - o stare neuropshihica si nu un grad al vreunui sentiment

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #141 : Duminică, 01 Aprilie 2012, 16:08 »
De acord cu tine, in vorbirea curenta. Dar si cand ne amintim de ceva placut din copilarie, e tot un fel de parere de rau... ca dupa ceva care ai vrea sa mai fie, dar nu mai e. In psihologie exista delimitari intre nostalgic, melancolic si restul. Inclusiv in depresii exista o gradare a intensitatii si freceventei: aproape oricine a fost deprimat, adica a incercat o usoara depresie tranzitorie normala la un moment dat. Cei care sunt bolnavi, sunt depresivi - atunci depresia este intensa si se repeta la intervale regulate de timp.
Da' la ce bun ne tot contrazicem... n-am zis o data ca avem amandoua dreptate ?!   ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #142 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 10:30 »
va simtiti mai emotionati in perioadele de sarbatori?
probabil ca este ceva in atmosfera ca parca in aceste perioade totul e mai luminos, parca traim mai intens, parca ne bucuram mai mult pentru ca si cei din jurul nostru sunt mai deschisi sufleteste
in fine, poate doar mi se pare mie  :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #143 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 11:04 »
eu am emotii inca de azi....sa vad ce cozonaci imi ies  :-\
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Emotia
« Răspuns #144 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 13:21 »
guess daca nu ies se gasesc la supermarket dar am un presentiment   ;) ca vor iesi super

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #145 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 17:07 »
ai avut un bun presentiment , gabi   :thumbup: au iesit foarte bine cozonacii mei, crescuti, aromati si plini ochi cu umplutura ( mi-a fost frica ca n-or sa se coaca de plini ce erau, dar sunt foarte gustosi)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #146 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 22:20 »
Au trecut emotiile negative de azi (intamplatoare si din senin), asa ca si mie mi-a iesit o super friptura la tava.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Emotia
« Răspuns #147 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 22:24 »
ma bucur sa aud ca esti bine, Caroline  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline carmentoma

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 136
Re: Emotia
« Răspuns #148 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 10:11 »
Un tâmplar se afla în pragul pensionarii. Era înca în putere de aceea patronul sau îl mai dorea la lucru în echipa sa. Cu toate acestea omul era hotarât sa se retraga, pentru a duce o viata mai linistita alaturi de familie. Renunta la un salariu bunicel dar prefera linistea.
Cu parere de rau pentru pierderea unui mester asa de priceput, patronul îi ceru sa mai construiasca doar o singura casa. Batrânul accepta, însa nu mai punea suflet în ceea ce facea. Chema ajutoare nepricepute si folosea scânduri nepotrivite. Si lui îi era rusine de cum arata ultima lucrare.
Când în cele din urma o ispravi, patronul veni sa o vada.
Îi darui tâmplarului cheia de la intrare, zicându-i:
- Aceasta este casa ta, darul meu pentru tine!
Tâmplarul ramase uimit. Ce mare rusine! Daca ar fi stiut ca îsi zideste propria casa, atunci ar fi facut-o cu totul altfel.
Asa e si cu noi. Ne construim vietile, punând în ele adeseori nu tot ceea ce e mai bun. Apoi, cu uimire, realizam ca trebuie sa traim în casa care tocmai ne-am construit-o. Daca am putea-o reface, am face-o mult diferita. Însa …nu ne putem întoarce .
Ia aminte! Tu esti tâmplarul. În fiecare zi bati un cui, asezi o scândura sau ridici un perete. Viata e întocmai cum ti-o cladesti. Alegerea pe care o faci azi zideste casa în care vei locui mâine.
Dragilor, nu uitati: construiesti zi de zi ceea ce esti !

Caroline

  • Vizitator
Re: Emotia
« Răspuns #149 : Duminică, 27 Mai 2012, 20:58 »
Dragilor, nu uitati: construiesti zi de zi ceea ce esti !

Io, sincer, de cele mai multe ori as prefera sa nu mai tot am si aceasta responsabilitate printre atatea altele...
Apropos de emotii, cea mai fericita tin minte ca am fost intr-un vis in care eram o pasare. Pe bune... a fost atat de real! Imi vedeam si ciocul intre ochi, asa cum imi vad acum rama de la ochelari, imi auzeam aripile falfaind si vedeam pamantul cum se face tot mai mic (ca din avion) in timp ce ma inaltam in zbor... Mai am inca in minte toate detaliile, faptul ca sub mine era un rau, care se facea tot mai mic... cred ca as putea recunoaste zona pe harta, daca as vedea-o. Dar cel mai frumos in acel vis era faptul ca nu gandeam nimic. Eram un simplu receptor care se bucura firesc de frumusetea din jurul lui... si ce fericita eram. :angel: