Autor Subiect: 2012 - Sfarsitul lumii?  (Citit de 48572 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #105 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 19:26 »
Foarte frumos spus!
Doar ca eu as vrea sa fiu tot OM  :D!

Pai am spus eu "o pasare"? Poate ca atunci si oamenii vor sti sa zboare!  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #106 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 19:36 »
daca il acceptam pe Darwin eu cred ca tor o sa ramana cateva bacterii si microorganisme care sa revina in cateva milioane de ani la forma umana,iar tema relegioasa cum poate exista orice divinitate daca  nu a r fii oameni,la ce bun? mai departe imaginati-va singuri

Nici Darwin, nici teologia nu au dreptate... Nici teologii nu pot contesta dovezile paleontologice ale evolutiei, dar nici oamenii de stiinta nu pot reproduce viata in laborator. Noul trend este si-si... sau compromisul numit creationismul stiintific.  :P
Printre cenzurarile si mistificarile din Bibilie, ca aceea "Inmultiti-va si stapaniti Pamantul." este enervant de evidenta aroganta speciei noastre. Atata timp cat suntem vii (in acceptiunea cunoscuta a termenului) si pe aceasta Planeta, suntem, ca si celelalte vietuitoare, elemente din lantul trofic. Nu e o minimalizare a fiintei umane asta, ci ar fi o enorma responsabilizare, daca am lua-o in serios. Iar daca nu... teoretic, si dinozaurii au evoluat din aceleasi microorganisme si de milioane de ani, evolutia nu a mai simtit nevoia sa-i mai readuca pe Pamant. 

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #107 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 20:19 »
referirea era in legatura cu faptul ca sunt atatea variante intrucat nu mai sti despre ce sa crezi si ce sa crezi. Da,corect conform evolutiei latului trofic si noi trebuie sa devenim altceva, iar in legatura cu diminuarea resurselor nu trebuie sa studiezi ca sa observi inmultirea luptelor din orientul mijlociu si batalia care sa da acum pe marea nordului si a oceanului artic pentru ca sunt cele mai bogate zone in resurse naturale(petrol,gaz) dar sa nu intram in politica mondiala. vroiam doar sa spun ca daca va fi sa vina sfarsitul lumii tot din cauza noastra va venii,indiferent de modalitate.
forta de a trece peste orice

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #108 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 20:20 »
dar daca este  si eu as alege sa raman tot OM
forta de a trece peste orice

Caroline

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #109 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 23:54 »
Ce-ar fi sa nu ne mai autoculpabilizam atata? Toata lumea, de la Biserica la ecologisti ne baga-n cap de la cele mai fragede varste ca suntem vinovati si pentru ca ne-am nascut cu instinctele si nevoile cu care ne-am nascut. Hai sa ne intoarcem atunci cu totii in pestera... Istoria nu merge inapoi, iar viitorul nu depinde de noi. Cat despre sfarsitul lumii... "venea sau nu venea", ca in bancul ala.  :P

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #110 : Luni, 12 Decembrie 2011, 21:38 »
nu zic sa ne culpabilizam doar sa devenim putin mai responsabili si mai recunoscatori pentru ce avem si sa apreciem mai mult ce avem  in loc sa asteptam sa vedem ce va fi si cum va fi,nu ar fi mai bine asa?  :-\
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #111 : Marți, 20 Decembrie 2011, 17:16 »
(...) iar viitorul nu depinde de noi.

Dar de cine depinde viitorul?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #112 : Marți, 20 Decembrie 2011, 18:55 »
Depinde de... am fi prea aroganti sa pretindem ca noi, specia umana, am sti de cine!

Exemplu:
Acum 50 de ani, s-au emis ipoteze alarmiste despre efectul de sera si incalzirea globala... Intre timp, natura a facut contrariul, aparandu-se cum a putut mai bine. Iar oamenii de stiinta au inventat altceva: racirea globala. Au inventat.

Poate ca viitorul nostru personal, in nimicnicia noastra, depinde oarecum SI de noi. Dar nu si sfarsitul lumii...

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #113 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 10:32 »
Depinde de... am fi prea aroganti sa pretindem ca noi, specia umana, am sti de cine!

Aroganti? Se prea poate.
Eu as spune insa mai degraba...indrazneti.
Cineva spus cu ceva timp in urma: Indrazniti, Eu am biruit lumea!

Poate ca viitorul nostru personal, in nimicnicia noastra, depinde oarecum SI de noi. Dar nu si sfarsitul lumii...

Un sfarsit face parte dintr-un viitor, care ulterior va deveni trecut.
Daca noi influentam viitorul, cred ca si sfarsitul (teoretic numit sfarsit, ca poate fi atat un sfarsit, cat si un nou inceput, depinde de fiecare) poate fi influentat tot de oameni. Oamenii, prin gandurile si faptele lor, prin ceea ce emit in interior catre exterior determina  evenimentele.
In popor se spune ca acolo unde se simte un cutremur mare, sau vine o ploaie devastatoare, o calamitate, lumea din zona respectiva a acumulat multe pacate iar o calamitate ii ajuta si ii determina sa se apropie mai mult de divinitate. Astfel se face un echilibru intre ceea ce este in interiorul omului si ceea ce este in exteriorul lui.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #114 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 10:34 »
Anuland cele scrise mai sus, CINE influenteaza viitorul si/sau sfarsitul lumii?
Sa zicem sa nu omul. Ca el nu are puterea de a influenta. Atunci cine determina evenimentele din viitor?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #115 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 12:24 »
acum? ::) mos craciun! :D
trebuie doar sa putem vedea minunile ...
nihil sine deo

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #116 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 12:37 »
Te tii de sotii, Steliana  :D!

Si dupa Mos, cine ?
Iepurasu'  8) ?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #117 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 13:07 »
nuuu, iubita!
dar daca nu NOI, lasam cui poate ... poate poate sa ne scape :D
sf. vasile, ion? ::)
nihil sine deo

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #118 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 13:23 »
Vasile, Vasile...in noaptea dintre ani si pe 1  ;)!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

daliana

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #119 : Luni, 26 Decembrie 2011, 21:17 »
Credeti in evolutia omului din bacterie???? :o.In istoria cunoscuta de noi de cateva mii de ani, s-a transformat vreo specie in alta??
Schelete umane dateaza de cateva zeci de milioane de ani.
Lumea noastra e doar de 2011 ani.
Calculati cate sfarsituri ale lumii au fost. Vreo 25000 de sfarsituri.