Autor Subiect: 2012 - Sfarsitul lumii?  (Citit de 48185 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #90 : Miercuri, 02 Noiembrie 2011, 12:32 »
Daca nea Caisa s-a pensionat, atunci ii iau eu locul. Nu poci sa las lumea asa goala si fara profetii. Deci, sfirsitul lumii va veni pe data de 25.12.2011, ora 4.50 PM. Acu' nu stiu daca GMT, PST, MST sau PDT  :P

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #91 : Miercuri, 02 Noiembrie 2011, 12:43 »
si pe 11.11.2011 ora 11:11:11  - nimic, nimic - ca doar la asa data ar merge - un final la secunda  ;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #92 : Miercuri, 02 Noiembrie 2011, 12:44 »
Noo, Andro are dreptate, numa ca cred ca a gresit cu un an. Va fi pe 25.12.2012, pe seara asa - pe la 21 , cand se comunica partialele. Si - nu GMT, ci PDL  ;D
Treaba e, ce/cine urmeaza?   ;D
 :P

Heeei, acesta este chiar un pamflet!  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #93 : Miercuri, 09 Noiembrie 2011, 14:05 »
hai sa mai ne dam un pic dea' sfarsitul lumii - ca deh data de 11.11.11  este prin preajma - cum stati cu testamentele ?? pregatite  ;D

11.11.11


Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #94 : Miercuri, 09 Noiembrie 2011, 15:09 »
Testamentele?!
Pai mai avem cui lasa? :)

P.S. Cum a fost de ziua ta?
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #95 : Joi, 10 Noiembrie 2011, 07:58 »
pai era replica aceea celebra "...urmasilor, urmasilor, urmasilor nostri " care binenteles ca vor renaste din cenusa care ramane dupa sfarsitul lumii  ;D

si inca ceva .... oare de ce le place oamenilor sa gaseasca coincidente peste tot sa faca supozitii asupra lor si apoi sa-si uite teoriile !!??

11.11.11 ora 11.11

julia

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #96 : Duminică, 13 Noiembrie 2011, 10:19 »
hmmm... americanii astia
pe ei nici sfirsitul lumii nu-i atinge

"Obama va scapa de sfarsitul lumii. Cum asa? Pai are un avion care va apara intreaga elita politica a Americii, fie ca va fi vorba de un dezastru natural sau de invazia extraterestrilor."


http://www.sfarsitul-lumii.com/2011/10/20/doomsday-plane-avionul-sfarsitului-lumii/

Caroline

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #97 : Joi, 08 Decembrie 2011, 18:34 »
Nu stiu de ce, dar eu am o convingere intrinseca, inexplicabila, ca sfarsitul lumii nu va avea nimic spectaculos... ci va fi ceva de genul:

http://www.imdb.com/title/tt0206634/

Recomand filmul... ridica semne de intrebare mult mai realiste decat filmul "2012".  ::)

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #98 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 23:08 »
sfarsitul lumii nu vine cand spun aztecii o sa vina atunci cand pamantul nu ne va mai putea tine pe toti din cauza resurselor si nu ne va mai putea suporta din cauza insensibilitatii,a josniciei si a lipsei umanitatii pe plan mondial
forta de a trece peste orice

silviu

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #99 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 23:13 »
Nu stiu de ce, dar eu am o convingere intrinseca, inexplicabila, ca sfarsitul lumii nu va avea nimic spectaculos...
posibil sa ai dreptate! am vazut la o emisiune pe "descopereshte" un astronom care spunea ca lumea se va sfarsi fie printr-un bum, fie printr-un fas :(

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #100 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 17:03 »
sa speram ca print-un fas ca de bum bubuie atatea fenomene si genii prin mass media care isi dau cu parerea ,cred ca daca ar fi toti la un loc sigur ar bubui. sincer am o intrebare cine ar vrea sa vada sfarsitul lumii ?
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #101 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 20:18 »
sincer am o intrebare cine ar vrea sa vada sfarsitul lumii ?

Culmea ironiei este ca de vazut il "vede" cine poate, de interpretat la fel, dar de trait il traiesc toti sub o foma sau alta.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #102 : Sâmbătă, 10 Decembrie 2011, 21:59 »
Eu cred c-ar trebui mai intai sa stabilim ce intelegem prin sfarsitul lumii... ca sa stim daca e bomba sau fas. Daca e vorba de sfarsitul omenirii, omul e doar o specie... si inca una care-si cam bate joc de restul. Raman animalele si plantele. Daca e vorba de sfarsitul vietii pe Pamant, planeta poate ramane (chiar daca se schimba). Daca e vorba de explozia Pamantului, poate ramane Sistemul Solar... sau mergem si mai departe? Din Big Bang revenim la starea de punct?!  ;D
Adevarul este ca, indiferent cat am proteja noi natura sau ne-am proteja ca specie sau ca individ, suntem neputinciosi. Toate fenomenele din Univers evolueaza dupa aceeasi lege, sinusoida intre entropie maxima si negentropie, intre existenta si non-existenta etc. Poate ca doar trecem (cu Univers cu tot) dintr-o stare in alta. Asta inseamna intr-adevar ca nimic nu va mai fi ca inainte, dar asta nu inseamna ca nimic nu va mai fi. Nimic nu se pierde, totul se stransforma. Eu as vrea sa devin o zburatoare...  :P

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #103 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 10:02 »
pai daca vorbim de sfarsitul omului hai sa fim si putin logici,indiferent de ce ideologie abordam daca il acceptam pe Darwin eu cred ca tor o sa ramana cateva bacterii si microorganisme care sa revina in cateva milioane de ani la forma umana,iar tema relegioasa cum poate exista orice divinitate daca  nu a r fii oameni,la ce bun? am avut odata o discutie foarte interesanta cu un profesor(care intre timp si-a dat si doctoratul)in teologie legat de aparitia omului si idea de inmultiti-va si stapaniti pamantul,in conditiile in care toti erau rude(frati,pe urma verisori s.a.)iar punctul de vedere sustinut a fost : poate au existat mai multi Adam si mai multe Eva,iar facand o simetrie poate exista si mai multe planete Pamant,ca si sfat cititi capitolul Apocalipsei din biblie si faceti unele calcule logice sa vedeti daca nu vi se pare nimic ciudat.(mz point of view).
daca vorbim de sfarsitul vietii pe pamant si faptul ca poate devenii o planeta fara viata atunci putem accepta foarte bine si faptul ca Marte sa fi fost odata  populata. sfarsitul lumii nu cred ca vine prin atatea metode catastrofale care ne sunt prezentate la tv,varianta este simpla noi devenim toti mai multi,resursele tot mai putine pentru care la un moment dat trebuie sa luptam (tot noi ne distrugem si pe noi si planeta),boli tot mai numeroase cu tulpini foarte puternice care devin imune la tratamente medicale si medicamentoase,mai departe imaginati-va singuri
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: 2012 - Sfarsitul lumii?
« Răspuns #104 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 12:10 »
Asta inseamna intr-adevar ca nimic nu va mai fi ca inainte, dar asta nu inseamna ca nimic nu va mai fi. Nimic nu se pierde, totul se stransforma. Eu as vrea sa devin o zburatoare...  :P

Foarte frumos spus!
Doar ca eu as vrea sa fiu tot OM  :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.