Autor Subiect: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?  (Citit de 57424 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #30 : Joi, 14 Aprilie 2011, 11:13 »
chiar si intr-o noua cariera ... nu uita ca iti trebuie adversari ...
altfel ... exista riscul sa lupti si sa iesi pe locul II  ;)

tot pe locul II, tot pe locul II, tot pe loc, pe loc ...... :D

fara concurenta esti din start mereu la ...linia de start  :)

nu evoluezi.

linia de start nu'i bai ~ dar cine da startul ???

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #31 : Joi, 14 Aprilie 2011, 11:15 »
nici cu girofare ...
doar cei cu girofare galbene  :D :D :D :D


voi cu girofarele voastre  - ce mai tastati - si -mi furati startul :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #32 : Joi, 14 Aprilie 2011, 11:15 »
fumul, ala a fost startul celor cu "albastru"  :D :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #33 : Joi, 14 Aprilie 2011, 11:19 »
silviu e de vina cu tigarile lui  :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #34 : Joi, 14 Aprilie 2011, 12:06 »
fumul acela era ultima suflare a lui silviu ... inainte sa tabaram pe el ...  :D :D :D
daca stia ca mai urmeaza si o "cascada" ... cu un  ... mai incoloooo,sa ...
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #35 : Joi, 14 Aprilie 2011, 12:12 »
ieri am participat la startul intr-o noua cariera "tragator de elita"  8)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 23 Aprilie 2011, 12:22 »
oare mestesugarii (cei putini care mai sunt) pot fi considerati ca avand o cariera?

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #37 : Marți, 03 Mai 2011, 14:33 »
ce te poate ajuta in cariera ? sunt multe...depinde cat de onest esti , cat compromis esti in stare sa faci si cat de departe vrei sa ajungi.
1. in primul rand trebuie sa stii sa minti...cu cat minti mai credibil si mai frumos cu atat mai apreciat esti...asta in cazul fericit ca nu esti prins.
2. in al doilea rand trebuie sa nu-ti asumi nici o raspundere si trebuie sa stii cum sa-i determini pe altii sa o faca. in caz ca esti prins mintind , vezi sa ai mereu la indemana un motiv (tot o minciuna desigur) plauzibil sau pe cineva pe care sa dai vina.
3. citeste bine si temeinic principele/machiavelli , arta manipularii, si alte manuale de unde inveti sa manipulezi ...manipularea este cheia catre succes...
sa mai insir aici lipsa de constiinta, de afectivitate, de empatie , si altele ? nu cred ca are rost .
in sinea voastra aveti fiecare un raspuns la intrebarea acestei teme, nu asteptati de fapt decat confirmari din partea noastra a prietenilor de aici ca raspunsurile care le aveti deja conturate in minte sunt adevarate...cel putin din partea mea aveti aceste confirmari, tot ce ganditi urat in legatura cu ascensiunea in cariera este corect si real ...da, aveti dreptate ...

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #38 : Marți, 03 Mai 2011, 14:49 »
@sum, citesc cu uimire punctele 1, 2, 3 privind ajutorul in cariera  :)

sa inteleg ca tu confirmi enumerarile tale ca fiind benefice in asscensiunea profesionala/cariera  ??? (mii de scuze daca am inteles gresit)

pfffff  :) crede-ma ca nu vei avea(cel putin de la mine) vreo confirmare a acestei enumerari deloc de apreciat in privinta carierei   :)

stiu ca sunt si astfel de abordari ale modalitatii de a accede insa ele nu dureaza, tot din experienta vorbesc.



optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #39 : Marți, 03 Mai 2011, 14:59 »
naivitate ? sau sau negarea adevarului prea dur ? din partea mea, cunosc tehnicile in cauza, am avut salariu de 3600 euro o perioada...acum sunt somer  ;D
nu mai suportam un job in contradictie flagranta cu natura firii mele . :P

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #40 : Marți, 03 Mai 2011, 14:59 »
machiavelica slujba ai (avut)!

esti pensionar?
esti patron?

aha! o ZI cu principiile confucianiste ... alta cu cele machiavelice ...
ai dezvoltat atat de bine sinele superior ... incat ai depasit supraconstiinta ...

sunt bugetar! si am confidentialitate :P

cum bine spui ... valorile si principiile ni le alegem si ne identificam ...
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #41 : Marți, 03 Mai 2011, 15:02 »
naivitate ? sau sau negarea adevarului prea dur ? din partea mea, cunosc tehnicile in cauza,
nu mai suportam un job in contradictie flagranta cu natura firii mele . :P

deloc naivitate doar putere, ambitie, constinta si dorinta de mai bine, de mai mult !

crudul adevar ? nici macar, pt ca am spus, cunosc aceste metode dar niciodata nu m-am folosit si sper din suflet sa NU ajung sa le folosesc, indiferent "compromis".

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #42 : Marți, 03 Mai 2011, 15:11 »
omul este o fiinta cu resurse limitate si echilibrate. de obicei cand dai ceva primesti ceva in cadrul "caracterului " tau. cand esti pragmatic sau materialist pierzi la capitolul romantism si sentiment, cand esti romantic nu poti judeca pragmatic si tot asa . un om puternic si sensibil totodata este rar intalnit. mea culpa, nu m-am exprimat corect si coerent si poate voi fi inteles gresit. totul este sa-ti gasesti echilibrul interior , cel care ti se potriveste...sa te simti bine in pielea ta...

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #43 : Marți, 03 Mai 2011, 15:29 »
totul este sa-ti gasesti echilibrul interior , cel care ti se potriveste...sa te simti bine in pielea ta...

daca la sfarsitul zilei te simti bine la gandul ca maine te duci din nou la birou, s-ar putea sa nu trebuiasca sa iti faci mari probleme daca alegerea a fost cea corecta (desi chiar si in aceasta situatia e de analizat daca te simti bine pentru ca iti plac colegii, mediul sau responsabilitatile).
daca, insa, ai dubii si simti ca ratezi ceva, merita sa cauti alternative: fie un alt job, fie activitati care sa iti completeze jobul actual in mod inspirat.


Offline Raphaela

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Răspuns: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #44 : Joi, 05 Mai 2011, 07:06 »
Şomerul se prezintă la Microsoft pentru a ocupa un post de curăţitor de wc-uri.

Directorul de departament îl cheamă la un interviu. La final spune:
- Sunteţi angajat, vă rog să-mi daţi adresa de e-mail, ca să vă trimitem contractul de muncă.

Şomerul cu jenă în glas recunoaşte, că nu are nici calculator acasă, dară-mi-te adresă de e-mail.

Tipul îi răspunde:
- Dacă n-ai adresă de e-mail, atunci virtual dumneata nu exişti. Dacă nu exişti, nu poţi lucra la noi.

Omul pleacă amărât. Cu ultimii 10 dolari cumpără 1 kg de căpşuni, şi merge să vândă cu porţia din uşă în uşă. În 2 ore recuperează investiţia, are un profit de 40 de dolari, şi repetă figura de încă 3 ori în acea zi.

Îşi dă seama că afacerea nici nu este aşa de rea, a doua zi se scoală mai devreme şi cumpără căpşuni de de 4 ori.

La puţin timp îşi cumpără un scuter, apoi o camionetă, în final îşi face o firmă serioasă.

Peste 5 ani deja este proprietarul celui mai mare depozit de alimente din SUA.

Începe să fie preocupat de viitor, şi vrea să încheie o asigurare cu rentă viageră. Găseşte oferte atractive, discută cu agentul de asigurări, care în finalul discuţiei îi cere adresa de e-mail.

- Din păcate eu nu am adresă de e-mail!

- E incredibil! – se miră agentul. – Aţi construit un asemenea imperiu în 5 ani şi nu aveţi adresă de e-mail… Acum închipuiţi-vă ce-ar fi fost dacă aveaţi!…

La care omul: Aş curăţa WC-urile la MICROSOFT !

Prima concluzie: Se poate trăi şi fără internet!
A doua concluzie: Dacă n-ai calculator şi munceşti mult, poţi fi şi tu milionar!
A treia concluzie: Acestă poveste ai primit-o şi tu prin e-mail! Deci, eşti mai aproape de curăţatul wc-urilor dacât de milioane!
Şi totuşi: O ZI BUNĂ ÎN CONTINUAR
S� nu legi niciodat� prietenie cu omul pe care nu-l po�i respecta.