Autor Subiect: Parcul, petec de viu  (Citit de 42039 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #60 : Marți, 19 Iulie 2011, 20:30 »
Primul parc din Guiness Book, cu cele mai multe flori curgatoare:

http://artapeintelesultuturor.blogspot.com/2011/07/primul-parc-din-guiness-book.html


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #61 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 09:46 »
interesant jul !
mai ales ca este un parc in emiratele  arabe unde clima uscata cere o ingrijire speciala a florilor

si mi-au placut suporturile pentru florile curgatoare - moderne  :D
era la un moment dat si o copie a turnului Eiffel

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #62 : Marți, 30 August 2011, 08:12 »
un parc mare si frumos – Plitvice – este mai mult decat un parc – este o bucatica de natura care mi-a placut mult pentru ca este pastrata si amenajata fara a fi distrusa – cararile prin padure sunt batatorite si potecile de acces la casacade sunt din barne de lemn – cadrand perfect cu peisajul

 


julia

  • Vizitator
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #63 : Marți, 30 August 2011, 13:01 »
frumos frumos
asta e o salbaticie mai "civilizata" decat aia in care am fost noi


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #64 : Marți, 30 August 2011, 21:23 »
si un pic mai accesibila - am ajuns cu microbuzul  :D si apoi a fost ca o plimbare de duminica - si totusi ramane destul de "salbatica" - fara pet-uri si gratare  ???

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #65 : Luni, 12 Septembrie 2011, 09:59 »
Parcul  National Comana

Am descoperit cu interes aceasta  “oaza” de verdeata, liniste si aer curat aflat in apropriere de Bucuresti ( la numai 40 km) . Drumul destul de bun cu doar vreo 2 portiuni mici mai “accidentate”.  :)
De la intrarea in parc – unde se face plata si se primesc indicatiile pentru locurile de parcare si agreement – se merge pe drum de tara dar destul de accesibil ( acum depinde si de vreme – ploaia ar putea sa mai “inmoaie asfaltul”).  :D

In ansamblu parerea este buna cu mici observatii ca nu exista un marcaj mai vizibil al potecilor si ecosistemelor din parc. O harta de prezentare a locurilor ar fi fost de ajutor pentru ca suprafata extinsa a rezervatiei ( 25 000 ha) necesita ceva timp pentru parcurs.





Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #66 : Luni, 12 Septembrie 2011, 21:11 »
Parcurile si gradinile au un farmec aparte in orice anotimp.Totusi, primavara este in top, cand reinvie natura... Din parcul Tineretului intr-o zi de primavara acum  doi ani, in vizita la fetele mele  :)
                               

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #67 : Marți, 13 Septembrie 2011, 21:24 »
     Alte imagini, din parcul Cismigiu, tot primavara...
       

julia

  • Vizitator
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #68 : Miercuri, 14 Septembrie 2011, 19:18 »
dar de la tine din oras nu ne arati ?

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #69 : Miercuri, 14 Septembrie 2011, 19:29 »
Imagini din parcul Montjuic - Barcelona, vizita pe care am facut-o cu o fiica a mea, anul trecut in februarie, deci in ajunul primaverii.
         

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #70 : Miercuri, 14 Septembrie 2011, 19:40 »
julia, promit ca voi posta si imagini cu parcurile din C-ta., dar mai la urma... ;)

julia

  • Vizitator
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #71 : Joi, 22 Septembrie 2011, 21:48 »
avem multe parcuri si frumoase. dara daca ar fi amenajate si piste de alergat ... poate asa m-as mobiliza si eu sa fac ceva miscare

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #72 : Vineri, 23 Septembrie 2011, 02:27 »
is' amenajate in Herastrau - si in loc sa te bucuri de plimbare, toata ziua stai si ii "feresti"  >:( pe vitezomani - ca pe alee oricum nu e loc si pentru ei si pentru simpli "pietoni" -mai bine le faceau un "tarc " :( - si alergau in el - sau invers -ne "invarteam" noi in el  ;D

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #73 : Sâmbătă, 24 Septembrie 2011, 12:29 »
      Da, e o problema, aceasta cu alergatul dar si mersul pe bicicleta. Apoi mai sunt si cainii (pe la noi sunt destui prin parcuri), care te latra de-ti piere avantul de a face miscare in aer liber.
      Pentru ca am atatea poze care se incadreaza in tematica, as vrea sa continui sirul imaginilor din natura. Ce poate fi mai frumos, incantator ochilor...Facem ce facem si ne intoarcem la natura, la petecul acela viu...In 2008 am vizitat pestera Postojna-Slovenia (rezervatie UNESCO), despre care se spune ca daca o parcurgi, nu mai e nevoie sa vezi o alta, atat e de complexa si impunatoare. Cand iesi din acel intuneric, te intampina un parc splendid care te face sa apreciezi mai mult viata pe pamant... :) Cealalta imagine e cu gradinile Versailles, prinsa din Palat in timp ce-l vizitam. O bijuterie...

                                   

Offline valaura11

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 322
  • Socoteste fiecare zi o viata
Re: Parcul, petec de viu
« Răspuns #74 : Joi, 29 Septembrie 2011, 20:00 »
      Continui sa va incant, sper, cu alte imagini din "petecul acela de viu". Gradinile Mirabel- Salzburg si Luxemburg sunt doua din marturiile care vin sa completeze ceea ce mi-au bucurat ochii si sufletul intr-o anumita perioada.