Autor Subiect: Leac pentru stres?  (Citit de 83761 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #75 : Marți, 01 Iunie 2010, 07:18 »
manfred
azi e maine si soarele nu se arata
din contra sta sa ploua
stii de ce nu am fost sigura ca mesajul merita cenzurat?
ca sa nu o incasez eu, asa cum am mai patit
tu stii despre ce vorbesc
nu mi s-a parut ok sa facem reclama la relaxarea cu trasul pe nas
si as vrea sa mai spun ca am avut un sentiment de deja vu
la fel ca si in discutia despre eminescu, cand vorbeam si noi serios si spuneam lucruri sensibile si inteligente, a aparut iar sile 69
tu ai vrut sa dezamorseszi tensiunea, dar

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #76 : Marți, 01 Iunie 2010, 07:29 »
Trebuie sa recunoastem cu totii, ca de cate ori posteaza Silviu, apar avalanse de mesaje pe forum! Silviu provoaca multe discutii, incinge spiritele! O fi bine, o fi rau! O fi vreun leac anti-stress? Va pup te toti cu mare drag, va imbratisez si va doresc o zi cu pace, cu senin in suflet!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #77 : Marți, 01 Iunie 2010, 10:28 »

stii de ce nu am fost sigura ca mesajul merita cenzurat?
1. ca sa nu o incasez eu, asa cum am mai patit
tu stii despre ce vorbesc
2. nu mi s-a parut ok sa facem reclama la relaxarea cu trasul pe nas
3. si as vrea sa mai spun ca am avut un sentiment de deja vu

1. mariuta171, inteleg acel sentiment cu "incasatul", se pare ca trebuie sa ne invingem teama asta.  este teama pe care o aveam de scolari cand se gasea acel "bully" care sa timoreze si sa socheze pe toata lumea; imi pare rau, nu stiu ce cuvant s-ar potrivi in romaneste pentru a descrie un "bully" , urmatoarea este definitia pe care am gasit-o dar tot in engleza: A bully is someone who is habitually mean to others... Bullies can appear at schools, in workplaces, and on the Internet. - ar fi cam asa: "un bully este cineva care de obicei este rautacios cu ceilalti.... ei pot aparea in scoli, la locul de munca sau pe internet". deci, atitudine fata de astfel de personaje!
2. asta cam asa este, si este un aspect foarte important, poate cel mai important din toata discutia asta. la cate vieti distruse si la cata suferinta provoaca, da, nici in gluma macar...
3. nu numai tu...

"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #78 : Marți, 01 Iunie 2010, 10:33 »
    Sincer, foarte sincer, imi pare rau ca toate aceste mesaje, pe care eu le-am luat drept glume din partea tuturor, au suparat sau au jignit pe cineva dintre cei care am fost activi pe acest topic in seara aceasta. Cred ca nimeni dintre noi n-a dorit sa fie sters vreun mesaj de-al lui Silviu, au fost doar sageti neotravite pe care le-am aruncat in gluma unii spre altii. Nicio clipa nu mi-am imaginat ca cineva ia in serios ce s-a spus si se supara. Promit ca de miine stau cuminte, citesc ce se scriu altii si nu mai comentez nimic.  :(

euge, hai, sa nu fii cuminte te rog, vorbeste, ia atitudine, comenteaza, lumea are nevoie de tine!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #79 : Marți, 01 Iunie 2010, 10:44 »
sa-i lasam sa creada ce vor si nici lui manfred sa nu-i cerem nimic.
  :)

Pînă în prezent există un singur mesaj pe forum pe care aş dori cu adevărat să-l şterg. Dar nu e pe acest topic. Cred că e una dintre cele mai mari mizerii de pe aici. Nu-l şterg decît pentru ca persoana care l-a scris sa-l poată contempla zilnic şi să zică: "Uite, asta sînt eu"

Catalin ne-a invatat un joc in weekend: ADEVAR SAU PROVOCARE, DRAGOSTE SAU RAZBUNARE!  e o provocare acum sa dam de acel text pomenit de manfredinho, ca sa vedem si noi "asa nu".  si apoi vom aplica al treilea dintre termenii din joc, pentru a-l infrumuseta.  hai, cine il gaseste primul / prima? toti facem greseli, volens nolens, dar de multe ori le facem fara se ne dam seama.  dar daca nimeni nu ne spune, cum sa ne dam seama? dar ca orice feed-back negativ, trebuie sa stim sa-l dam persoanei in cauza, pentru a evita orice suferinta inutila: il imbracam in multa dragoste si discretie si altfel va fi primit.  fara a acuza, fara a judeca, fara a da cu parul. ajungand sub o astfel de forma la persoana in cauza, sunt sigura ca acea persoana o sa inteleaga si o sa recapaciteze asupra gestului sai atitudinii respective.  zic si eu... acum depinde si daca efortul merita osteneala.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #80 : Marți, 01 Iunie 2010, 10:56 »
Ayouni , mama
eu am primit un mesaj privat in care mi se spunea ca daca nu imi place pot sa parasesc forumul si ca este ultimul avretisment, desi nu mai fusese altul inainte
de asta scriu cu teama si ma astept la orice
ca mine mai e cineva pe forum
mi-ar pare rau sa nu mai pot participa la dicutiile cu tine si cu ceilalti care chiar au ceva de spus

dar uite ca de data asta sile 69 a reusit iar
am un gust amar

eugenia
poate ar fi bine sa fac si eu asa cum ai spus tu
sa ma inchid in cochila mea si sa citesc ce scriu ceilalti
dar nu cred ca asta e scopul sc
logic ar fi sa incerc sa ma deschid catre voi si sa imi doresc sa va cunosc, sa va ascult vorbind, sa va simt aproape , fara a avea vreo inhibitie, vreo retinere
asa as putea sa vin la intaliri, sa ma asez la masa si sa imi pun un zambet pe fata
destul ma cenzurez in relatiile cu ceilalti, am obosit





Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #81 : Marți, 01 Iunie 2010, 11:04 »

eu am primit un mesaj privat in care mi se spunea ca daca nu imi place pot sa parasesc forumul si ca este ultimul avretisment, desi nu mai fusese altul inainte
de asta scriu cu teama si ma astept la orice
ca mine mai e cineva pe forum


admin, remy, manfred, se poate asa ceva?!

ps, maria171, revin mai tarziu cu comentarii la ce ai scris acum...
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #82 : Marți, 01 Iunie 2010, 11:13 »
Ayouni
as prefera sa discutam in particular daca e ceva ce ma priveste doar pe mine

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #83 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:06 »
 :o :o :o
 ::) ::) ::)
 :-* :-* :-*
vă sărut şi vă îmbrăţisez pe toţi!
abia acum reuşesc să văd..... activitatea de aseară
una peste alta.... cred că a fost o seară sub incidenţa cifrei....4
azi... este azi!
ar trebui să fie ceva unic..... şi dacă nu .... astrele vor influenţa în alt mod această seară..
mai ales că este şi ziua noastră, fapt de care profit şi vă urez tuturor..... să fiţi fericiţi, iubiţi, mâigâiaţi, alintaţi, iertaţi..... precum sunt toţi copii!
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #84 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:12 »
masaj antistres  ;)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #85 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:12 »
Multumim pentru urari, Stel, si te pupam.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #86 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:17 »
:o :o :o
 ::) ::) ::)
 :-* :-* :-*
vă sărut şi vă îmbrăţisez pe toţi!
abia acum reuşesc să văd..... activitatea de aseară
una peste alta.... cred că a fost o seară sub incidenţa cifrei....4
azi... este azi!
ar trebui să fie ceva unic..... şi dacă nu .... astrele vor influenţa în alt mod această seară..
mai ales că este şi ziua noastră, fapt de care profit şi vă urez tuturor..... să fiţi fericiţi, iubiţi, mâigâiaţi, alintaţi, iertaţi..... precum sunt toţi copii!


vreau si eu un pic din toate astea, stel, macar virtual si tot e bine. o zi splendida iti doresc!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #87 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:47 »
părerea mea este că le avem cu toţii.....
 şi mai cred că trebuie să privim mai atent .... în noi
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #88 : Marți, 01 Iunie 2010, 14:47 »
Steliana, esti din nou fantastica...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #89 : Marți, 01 Iunie 2010, 14:54 »
da... pentru cine simte ca mine...
nihil sine deo