Autor Subiect: Leac pentru stres?  (Citit de 83428 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #90 : Marți, 01 Iunie 2010, 15:12 »
eu nu mai sunt deloc stresata, atunci cand merg in vacante, atunci cand ma simt rasfatata...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #91 : Marți, 01 Iunie 2010, 15:18 »
citisem undeva... că dacă am renunţa la ceas, stresul nu ar mai fi simţit...
privind ceasul trăim într-un timp fizic ..
renunţând la el... simţim timpul cosmic....
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #92 : Marți, 01 Iunie 2010, 18:40 »
citisem undeva... că dacă am renunţa la ceas, stresul nu ar mai fi simţit...
privind ceasul trăim într-un timp fizic ..
renunţând la el... simţim timpul cosmic....

e foarte posibil, stel, uite ca eu -fortata de imprejurari- asa am facut. penultimul ceas, tare frumusel si cu o valoare sentimentala foarte mare, si-a dat obstescul sfarsit si mi-au zis ca nu-l mai pot repara decat cu un computer special si ca mai bine renunt; ultimul, in schimb, si cu valoare sentimentala si materiala, a ramas la cineva.  si sunt aproape patru ani de cand nu mai folosesc ceas.  dar stresul tot il simt. mai ales ca sunt o persoana foarte punctuala, tot sub semnul lui traiesc, cu sau fara ceas fizic.  il vad pe calculator, il vad pe telefon. ar fi fain sa-mi pot permite sa nu-mi mai pese absolut deloc de ce ora este... dar puturile mele petroliere au secat!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #93 : Marți, 01 Iunie 2010, 19:04 »
pot spune că nu sunt o persoană stresată... şi din cât mă cunoaşteţi şi voi....
dar am încercat să nu port ceas o perioadă când rătăcisem unul la fel de important.. crezând că l-am pierdut... concluzia este că m-am obişnuit foarte greu... şi când am zis: gata nu mai port ceas... am găsit ceasul rătăcit prin casă...
deci.. am putut sta fără ceas la mână (chiar dacă depindeam de altele) şi încercam să simt într-un fel anume trecerea timpului... ba chiar nici nu-mi făceam probleme cât este ceasul... era ceva altfel... şi pot spune că timpul era mai lin...
nihil sine deo

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #94 : Marți, 01 Iunie 2010, 22:47 »
pot spune că nu sunt o persoană stresată... şi din cât mă cunoaşteţi şi voi....
dar am încercat să nu port ceas o perioadă când rătăcisem unul la fel de important.. crezând că l-am pierdut... concluzia este că m-am obişnuit foarte greu... şi când am zis: gata nu mai port ceas... am găsit ceasul rătăcit prin casă...
deci.. am putut sta fără ceas la mână (chiar dacă depindeam de altele) şi încercam să simt într-un fel anume trecerea timpului... ba chiar nici nu-mi făceam probleme cât este ceasul... era ceva altfel... şi pot spune că timpul era mai lin...

Stel, cu chestia asta mi-ai adus aminte că acum vreo 5 ani am avut o perioadă destul de lungă, cam 2 ani, în care nu am purtat deloc ceas la mînă. Mă obişnuisem aşa şi ştii care-i culmea? Ajungeam totdeauna la timp în locurile unde trebuia să fiu la o anumită oră. Ajunsesem să apreciez cu erori mici ora, parcă simţeam timpul.

Acum, cînd port deşi mă uit la el, mi se întîmplă deseori să întîrzii. Cred că voi încerca din nou o perioadă să nu port, să văd cum e, cum mă simt...

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #95 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 07:07 »
si apoi daca nu ai ceas, poti sa agati  " gagici" intrebandu-le cat e ceasul
 ;D
glumesc
sa va povestesc ce am patit eu intr-un supermarket
voiam sa cumpar o solutie pt curatat lemnul
am luat o sticla din raft, numai ca scria f mic si nu aveam ochelarii adecvati, ca sa pot citi ce scrie pe ea
atunci am zis sa rog pe cineva sa imi citeasca si amuzandu-ma in sinea mea mi-am zis: uite o metoda sa agat un tip bine
am ochit unul si l-am rugat sa imi citeasca
si el imi spune
nici eu nu vad, stati sa vina sotia poate reuseste ea sa citeasca
 ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #96 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 11:12 »
lol.....
da cu ceasul.... ce să zic.... aşa am simţit şi eu cerculeţ.... timpul parcă era ... altul
şi nu exagerez cu nimic... afară de asta mai verifici instinctul....
nihil sine deo

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #97 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 12:52 »
si apoi daca nu ai ceas, poti sa agati  " gagici" intrebandu-le cat e ceasul
 ;D
glumesc
sa va povestesc ce am patit eu intr-un supermarket
voiam sa cumpar o solutie pt curatat lemnul
am luat o sticla din raft, numai ca scria f mic si nu aveam ochelarii adecvati, ca sa pot citi ce scrie pe ea
atunci am zis sa rog pe cineva sa imi citeasca si amuzandu-ma in sinea mea mi-am zis: uite o metoda sa agat un tip bine
am ochit unul si l-am rugat sa imi citeasca
si el imi spune
nici eu nu vad, stati sa vina sotia poate reuseste ea sa citeasca

 ;D


A fost ca intr-un banc bun.  ;D  ;D

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #98 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 14:58 »
let's agree to disagree... spune-mi unde si sunt gata sa-mi pun cenusa in cap si sa merg la al-azhar de-acum incolo, pentru ca la vatican sigur nu ma primesc.
poate am să-ţi spun într-o zi, dacă mi se va părea util, dar pe PM ca să nu facem "deliciul forumului" :)


N-aş vrea să se înţeleagă mai mult decît aş vrea să spun. În scris cuvintele pot părea mai reci, uneori inchizitoriale, comunicarea e mai dificilă. Ideea era că tu singură (şi nesilită de nimeni!  :) ) ţi-ai pus o ştachetă foarte înaltă şi atunci aşteptările sînt pe măsură.
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #99 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:04 »


[/quote]

N-aş vrea să se înţeleagă mai mult decît aş vrea să spun. În scris cuvintele pot părea mai reci, uneori inchizitoriale, comunicarea e mai dificilă. Ideea era că tu singură (şi nesilită de nimeni!  :) ) ţi-ai pus o ştachetă foarte înaltă şi atunci aşteptările sînt pe măsură.
[/quote]

a bon entendeur, salut!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #100 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:06 »
Mixandro! :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #101 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 19:38 »
eu am primit primul ceas de mana cand am intrat in clasa I-a .. era un slava.. mergeam tzantzosa cu el la vedere si dadeam entuziasta din maini .. la cateva zile de cand l-am primit, am traznit un stalp de beton cu mana stanga.. si s-a dus primul..

pe urma am invatat ca "eleganta nu poarta ceas", de la mama .. care avea un doxa de la tata pe care il capatase la nunta lor si nu mai avea incredere ca pot pastra functional un ceas la mana.. aveam unul cu cuc acasa si unul cu baterie in biblioteca, si era suficient.. nu am avut alt ceas de mana decat atunci cand a trebuit sa plec pentru prima oara in strainatate pentru mai mult timp si situatia o cerea.. era un ceas japonez, aurit, pe care l-am capatat de la fostul meu sot inainte de a ma sui in avion.. la vreo cateva saptamani i s-a dus aurul si am facut niste buboaie crunte pe incheietura mainii.. asa am invatat ca sunt alergica la nichel.. si nu am mai purtat ceas ani buni dupa aia..

acum, au intotdeauna altii ceas pentru mine.. mai uit la incheieturile altora, la telefon sau la televizor/eventual aud la radio cat e ceasul.. si in aceeasi masura, eleganta a transformat ceasul de mana din ceva practic si preponderent tehnic, in bijuterie/ornament de mare efect.. am primit la batranete doua ceasuri, pe care nu le port pentru ca vreau sa stiu cat e ora, ci pentru ca merg cu cerceii sau colierul ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #102 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 19:58 »
jazz.... eşti mortală! :D
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #103 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 20:04 »
pup, stelutza! :-*
tu porti ceas de mana ca ceas sau ca bijuterie?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #104 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 20:11 »
port ca pe ceva drag, pt. că este trimis de floricica mea din state (este f uşor şi plăcut mie în primul rând) .....dar port ceas din dorinţa de a simţi ceva pe mâna dreaptă (acolo ţin ceasul) pt că pe stânga am brăţara...
privesc ceasul (din perete) doar când am nevoie urgentă (şedinţe, întălniri ale şefului, etc.) şi când vreau să verific dacă intuiesc bine ora.... şi o cam intuiesc... cum intuiesc şi cine mă apelează pe telefon (de am speriat biroul)...
nihil sine deo