Autor Subiect: Leac pentru stres?  (Citit de 83446 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #105 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 20:25 »
afară de asta, am constatat că atunci când ceasul meu are ceva (rămâne în urmă sau pur şi simplu stă fără motiv).... trebuie să mă pregătesc de ceva anume... este ca un semnal, ca o avertizare..... după ce conştientizez acest lucru, ceasul revine la normal...
ştiu că pare ciudat...
la sibiel faza cu piciorul.... ceasul mă avertizase prin faptul că nu îl găseam (nici nu voiam în mod expres)... intuind doar unde ar putea fi...
mai am momente când întreb pe alţii cât este ceasul, eu fiind cu al meu pe mână, şi abia după aceea mă uit şi eu la al meu... şi parcă încerc o ... verificare..
aminteşte-ţi jazz... de câte ori am întrebat cât este ceasul la primul nostru drum la sibiel.... eu fiind cu ceasul pe mână (priveam ceasul de bord)...
nihil sine deo

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #106 : Vineri, 04 Iunie 2010, 09:26 »
poate fi un leac.... dar uneori si un motiv...

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #107 : Vineri, 04 Iunie 2010, 12:16 »
afară de asta, am constatat că atunci când ceasul meu are ceva (rămâne în urmă sau pur şi simplu stă fără motiv).... trebuie să mă pregătesc de ceva anume... este ca un semnal, ca o avertizare..... după ce conştientizez acest lucru, ceasul revine la normal...
ştiu că pare ciudat...
***

@steluta: nu e ciudat deloc..
la moartea tatei, toate ceasurile din casa noastra au stat dintr-odata la aceeasi ora, 23.21..

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #108 : Vineri, 04 Iunie 2010, 14:46 »
nici nu ştii cât mă bucur că mă înţelegi....
acum am patru ceasuri de mână...(doar pe acelea le iau în seamă, crezând că dacă le-am purtat câte un pic.. rezonează cu mine).... care au stat toate în acelaşi timp... vara trecută.. când mâncat bine, băut bine, dimineaţa ... sculat operat...
ei.. şi de atunci nu le mai pun baterie....
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #109 : Vineri, 04 Iunie 2010, 14:59 »
@stel: ce operatie?

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #110 : Joi, 08 Iulie 2010, 09:06 »
Anti-stes ests chiar forumul nostru...

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #111 : Vineri, 09 Iulie 2010, 23:28 »
ma bucur cand vad cum isi schimba imaginea forumul nostru.. azi de exemplu, am observat prima oara ca m-a salutat : salut, pe_jumate! nice!
pe urma am mai vazut si ca s-au grupat subiecte inrudite iar forumul are acum o taliutza mai subtirica fara sa fi eliminat substantial din temele de discutie.. fain! :-*

bravo @saturn!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #112 : Luni, 27 Septembrie 2010, 13:49 »
Cine scrie pe forum, cred eu, "comunica" si "se comunica". O face pentru altii si o face pentru el. Scriind pe forum, se ajunge la eliberarea unei stari sufletesti individuale si se organizeaza un raport social. In scrierile unei persoane se reflecta omul care produce scrierile respective. O istorisire, o scriere radiaza un focar interior de viata... Observam ca o anumita tema de pe forum este menita sa atinga un cerc omenesc mai larg, in timp ce alte teme, raman ignorate. Oricum, acest forum, prin membrii lui, prin temele abordate este un adevarat antidot pentru stress.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #113 : Luni, 27 Septembrie 2010, 20:39 »
Cine scrie pe forum, cred eu, "comunica" si "se comunica". O face pentru altii si o face pentru el. Scriind pe forum, se ajunge la eliberarea unei stari sufletesti individuale si se organizeaza un raport social. In scrierile unei persoane se reflecta omul care produce scrierile respective. O istorisire, o scriere radiaza un focar interior de viata... Observam ca o anumita tema de pe forum este menita sa atinga un cerc omenesc mai larg, in timp ce alte teme, raman ignorate. Oricum, acest forum, prin membrii lui, prin temele abordate este un adevarat antidot pentru stress.

absolut de acord cu tine, luciamanta, mult timp forumul a insemnat petru mine un leac pentru stres: din cand in cand lasam la o parte cifrele si ma ocupam de litere.  dupa mica pauza de "litere", ma intorceam la cifre cu mintea odihnita si cu mai multa placere decat inainte; iar daca aveam si probleme de rezolvat, solutia o vedeam mult mai usor.
mai sper inca intr-o renastere a interesului fata de unele teme sau altele noi, desigur. ai mare dreptate, din nou spun asta, ceea ce o persoana scrie e o oglinda spre interior si da extraordinar de multe date intru cunoasterea persoanei respective.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #114 : Joi, 24 Februarie 2011, 21:55 »
Anti-stes ests chiar forumul nostru...

asa este. am descoperit aici subiecte foarte interesante, dar sunt multe persoane care sunt sigura ca ar avea ceva de spus, dar prefera sa taca. oare de ce?



luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #115 : Joi, 24 Februarie 2011, 22:04 »
Anti-stes ests chiar forumul nostru...
asa este. am descoperit aici subiecte foarte interesante, dar sunt multe persoane care sunt sigura ca ar avea ceva de spus, dar prefera sa taca. oare de ce?

Cei care tac poate nu au timp suficient pentru a-l dedica forumului ori poate nu simt nevoia sa isi expuna parerile, experientele, nu simt nevoia sa le impartaseasca cu altcineva...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #116 : Sâmbătă, 26 Februarie 2011, 22:26 »

sunt foarte multi cei care viziteaza, deci le place. ar fi si mai interesant daca s-ar exprima. asta cu timpul e valabil pt toti, si totusi unii isi impartasesc ideile, gindurile, opiniile. pina la urma in asta consta dinamica unui forum, si de ce nu, savoarea.



Offline giovis85

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #117 : Sâmbătă, 26 Martie 2011, 23:13 »
pe forum e mult mai usor sa comunicam decat in viata reala dar pe forum posteaza oameni reali cu probleme reale doar ca e o forma de comunicare scrisa si altfel comunicam poate fata in fata sau prin tel nu avem curaj dar prin scris e altceva suntem toti oameni trebuie sa ne intelegem si ajutam aici nu suntem singuri de 2 zile de cand intru aici am comunicat mai mult ca intr-un an real,aici putem sa ne descarcam sufletul comunicarea e importanta indiferent de modul de comunicare
Daca un prieten te-a tradat nu regreta oricine oriunde peste tot este cineva care vrea sa iti faca rau dar tu nu trebe sa suporti o sa iti treaca nu regreta nu tia fost un prieten adevarat

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #118 : Duminică, 27 Martie 2011, 08:31 »
pe forum e mult mai usor sa comunicam decat in viata reala dar pe forum posteaza oameni reali cu probleme reale doar ca e o forma de comunicare scrisa si altfel comunicam poate fata in fata sau prin tel nu avem curaj dar prin scris e altceva suntem toti oameni trebuie sa ne intelegem si ajutam aici nu suntem singuri de 2 zile de cand intru aici am comunicat mai mult ca intr-un an real,aici putem sa ne descarcam sufletul comunicarea e importanta indiferent de modul de comunicare

ce bine daca ar gandi multi(nu zic toti) asa ... pt ca acest proiect este atat de frumos, de accesibil si constructiv.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #119 : Duminică, 27 Martie 2011, 12:27 »
depinde de fiecare ~ unii se exprima mai usor in scris, altii prefera sa vorbeasca "face to face" ~  ambele variante sunt bune si sunt intradevar o cale de a combate stresul si sinuratatea.