Autor Subiect: Leac pentru stres?  (Citit de 84041 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #165 : Duminică, 29 Mai 2011, 09:29 »

Cred ca fiecare avem cite un astfel de “leac” dar poate am uitat de el.


luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #166 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:04 »
Leac pentru stres... o iesire la iarba verde, o intalnire cu prietenii, o carte buna, o spovedanie sincera, un jurnal pe care sa il tii si in care sa iti vezi faptele si gandurile...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #167 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:10 »
o cale importanta e si exorcizarea suferintei prin verbalizare....adica sa poti spune cuiva care stie sa asculte fara sa se incarce. asa, ca la preot...sau chiar la preot, daca a gasit unul cu har real, ca despre ceilalti...ma abtin sa comentez....

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #168 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:12 »
stai ca eram in alt topic...vroiam ascrie in cel cu tehnicile de des-cucerire.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #169 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:14 »
o cale importanta e si exorcizarea suferintei prin verbalizare....adica sa poti spune cuiva care stie sa asculte fara sa se incarce. asa, ca la preot...sau chiar la preot, daca a gasit unul cu har real, ca despre ceilalti...ma abtin sa comentez....
Sunt preoti intre preoti... Nu iti poti deschie sufletul oricui, am avut in trecut, un preot duhovnic care a dezvaluit secretele spovedaniei mele, ce deceptie! In prezent am descoperit un preot duhovnic binecuvantat! Ce usurare!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #170 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:17 »
tocmai de aceea eu cred mai degraba in eficienta dialogului direct cu Divinitatea, fara intermediari.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #171 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:25 »
Citat
tocmai de aceea eu cred mai degraba in eficienta dialogului direct cu Divinitatea, fara intermediari.

iaca , aici suntem fix pe aceiasi lungime de unda .
dialogul meu cu Divinitatea nu se face nici cu cuvantul si nici cu mintea , ci cu sufletul . din aceasta cauza nimeni pe lumea asta nu ar putea sa fie transmitatorul multumirilor si dorintelor mele adresate Divinului .
preotii ar putea face un singur lucru daca le sta in putinta : sa se roage pentru fiecare om in parte ca aceluia sa-i fie bine . atat . dar asta putem face fiecare dintre noi pentru aproapele nostru aflat in dificultate sau nu .

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #172 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:28 »

citisem un studiu undeva ca la persoanele cu studii superioare exteriorizarea credintei este mult mai redusa. atentie, nu credinta, ci apelul la divinitate in formele consacrate


luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #173 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:33 »

Si totusi, Iulia, eu cunosc o serie de persoane cu studii superioare, care atunci cand sunt nefericite apeleaza la Divinitate in formele consacrate de biserica crestina

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #174 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:34 »

si eu. dar eu nu cunosc atitea incit sa fac o statistica sensibil semnificativa.


luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #175 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:36 »
Cred ca depinde de fiecare individ... Suntem atat de diferiti...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #176 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:37 »

citisem un studiu undeva ca la persoanele cu studii superioare exteriorizarea credintei este mult mai redusa. atentie, nu credinta, ci apelul la divinitate in formele consacrate



da, e corect. "in formele consacrate" scade odata cu evolutia intelectuala, caci dogmatismul religiilor devine evident. credinta este altceva. relatia cu Divinitatea nu cred ca tine de vreun nivel intelectual.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #177 : Duminică, 29 Mai 2011, 22:38 »
dar, desigur, fiecare crede cum vrea, cum simte, cum ii foloseste. nu exista o regula.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #178 : Duminică, 29 Mai 2011, 23:00 »
am usoara tenta de stres ...
noroc ca am puterea de refacere ... cu efect aproape imediat
leacul sta acolo, de unde stii sa-l iei - fiecare situatie ... cu leacul ei

ehhh ... fiecare leac, cu leacul sau
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #179 : Duminică, 29 Mai 2011, 23:11 »

Steliana, este o fericita ca ai leacul potrivit...Fiecare situatie cu leacul ei.. dar daca asa zisul leac nu mai este eficient? A expirat?  Sa nu se ajunga la reanimare...