Autor Subiect: Leac pentru stres?  (Citit de 83859 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #195 : Vineri, 17 Iunie 2011, 09:30 »
      Am fost la nuntă sâmbătă, pe data de 11 iunie. Erau prezenţi la nunta    respectivă câtiva copii dulci, frumoşi, inteligenţi si foarte vioi si zâmbăreţi... Ei mi-au făcut seara frumoasă... oare pentru că m-am pus la mintea lor ori pentru că în felul meu, mă simt încă un copil?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #196 : Miercuri, 22 Iunie 2011, 18:51 »
luci, toti suntem copii in sufletul nostru chiar daca incepem sa avem riduri si cate un fir alb prin par ... el e cel prin care ne regasim copilaria  - iar copilaria este pentru cei mai multi perioada in care cuvantul stres nu avea ecou

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #197 : Miercuri, 22 Iunie 2011, 19:03 »
apai tu sigur inca porti spielhosen  :D :D :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #198 : Joi, 23 Iunie 2011, 00:13 »
la cine te referi? eu sau luci? ca daca-i despre mine fug repede sa caut prin vecini daca au asa ceva ca eu nu i-am parstrat pe ai bunicii de cand era ...si as scapa si de stres pe ziua de maine  :D

julia

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #199 : Duminică, 26 Iunie 2011, 19:16 »

uite vezi, de aia maninc eu multe prajituri

Offline Geta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #200 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 15:51 »
Toti suntem stresati de cineva sau de ceva la un moment dat, dar, stresul este de fapt o stare pe care ne-o inducem singuri.Daca am ignora pe acel cineva sau pe acel ceva , atunci am ramane in starea noastra linistita si confortabila .Desigur , este foarte greu sa ramai impasibil la anumite "chestii" strigatoare la cer....sau care asa ni se par noua, mai ales atunci cand avem o multime de gan duri care navalesc peste noi de te miri unde.Deh, nu am fi umani daca nu am avea diverse stari.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #201 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 22:08 »
mai imi pun uneori intrebarea ce este oare diferit la noi ( ca generatie) fata de bunicii nostri - acum cand te duci la doctor cu orice problema medicala iti spune -stresul e de vina - si bunicii nostri aveau probleme - si poate mai mari ca ale noastre caci nici atunci viata nu era asa feerica - si nu mai sufereau domle' de stres

Geta, sa fie adevarat ce spui tu -si anume ca ignorau ceea ce noi prin talentul nostru de oameni "de asfalt" complicam si "derivam" - rastalmacim si "razboim"?

noi ne confruntam prea mult oare cu un mediu social, informational, financiar  prea invaziv si solicitant?


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #202 : Miercuri, 29 Iunie 2011, 22:18 »
manipularea comerciala , boli si leacurile lor inventate doar pt a creste consumul, ipohondria cultivata... creme care dau dependenta , cosmetice din ce in ce mai multe si mai variate ...totul se pliaza pe comercial...asta este diferit, profitul a subjugat atat de mult omenirea incat am inceput sa uitam sa fim oameni ...

Offline Geta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #203 : Joi, 30 Iunie 2011, 16:01 »
Eu zic sa luam exemplu concret de la orice animal.Toate ne pot da exemple multiple de liniste/corectitudine/atitudine, tc.totul este sa la luam in seama. NUmai problema e ca noi, oamenii , ne credem mult superior acestor fiinte  de la care putem invata foarte multe lucruri bune.

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #204 : Joi, 30 Iunie 2011, 16:20 »
Eu n-am gasit inca un alt leac pentru stress-ul de fiecare zi ... decat plecarea in concediu. Din pacate acesta vine si se duce foarte repede. Si iar revin la stressul de zi cu zi. Intr-adevar, de cand am inceput sa scriu pe acest forum mi-am mai redus starea de stress. Dar iar revine, asa ca un perpetuum mobile ... si incerc si alte metode. De exemplu, am iesit de dimineata spre serviciu, bineinteles. In fata blocului pe trotuar erau 3 masini parcate. Fac slalom printre ele si dau peste 3 caini (tot trei ...) trec mai departe si ... 2 copii alergau de zor in fata mea. Ii ocolesc (am reusit) si se pune stopul. In fine cand se face verde dau sa traversez, dar, atenta ma mai uit in stanga mea, si bine am facut pentru ca trece un autoturism in viteza. M-am oprit la timp ... Si tot asa, pana la serviciu sunt in continua stare de alarma si stress (caini, semafoare, claxoane, persoane grabite care dau peste tine fara sa te vada ...). Ufff, stressul asta    :o
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #205 : Joi, 30 Iunie 2011, 16:34 »
iti recomand sa parcurgi acelasi traseu , dar in doi...vei observa cu surprindere ca atunci cand tii mana cuiva, subit cei 3 caini te saluta bucurosi de revedere, cele 3 masini parcate se dovedesc ale tale, semaforul se face verde de cum ajungi langa el iar cei doi copii care alearga in fata ta te saluta respectuos intinzandu-ti o floare... te rog incearca sa vezi ca totul devine perfect si placut atunci cand exista o mana care sa te tina dupa umar sau un piept pe care sa-ti rezemi obrazul cand astepti troleibuzul in statie...

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #206 : Vineri, 01 Iulie 2011, 21:04 »
   Leac pentru stres... Arta de a fi iubit si de a te lasa iubit... Asa te eliberezi de surplusul de adrenalină...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #207 : Vineri, 01 Iulie 2011, 21:46 »
Eu n-am gasit inca un alt leac pentru stress-ul de fiecare zi ... decat plecarea in concediu. Din pacate acesta vine si se duce foarte repede. Si iar revin la stressul de zi cu zi. Intr-adevar, de cand am inceput sa scriu pe acest forum mi-am mai redus starea de stress. Dar iar revine, asa ca un perpetuum mobile ... si incerc si alte metode. De exemplu, am iesit de dimineata spre serviciu, bineinteles. In fata blocului pe trotuar erau 3 masini parcate. Fac slalom printre ele si dau peste 3 caini (tot trei ...) trec mai departe si ... 2 copii alergau de zor in fata mea. Ii ocolesc (am reusit) si se pune stopul. In fine cand se face verde dau sa traversez, dar, atenta ma mai uit in stanga mea, si bine am facut pentru ca trece un autoturism in viteza. M-am oprit la timp ... Si tot asa, pana la serviciu sunt in continua stare de alarma si stress (caini, semafoare, claxoane, persoane grabite care dau peste tine fara sa te vada ...). Ufff, stressul asta    :o

lori, asta e viata de "citadin" - ca sa spun asa-  in Romania. Musai sa dai o lupta pentru lucruri care in alte parti de lume nu apar pentru ca ele sunt reglementate.
Pentru masini exista parcari si nu dai peste ele pe trotuar ...
Caini vagabonzi pe strada - ce e aia ?- ei nu cunosc aceasta notiune.
Masini care dau peste tine pe trecerea de pietoni ..... doamne fere' - risca sa nu mai aiba carnet toata viata sau o amenda cat salariul pe un an . Iar claxoane auzi cand doar in fabrica cand le testeaza.

Si de aceea li se pare ciudat strainilor cand vin la noi ca lucrurile sunt anapoda.

Noi ne complacem cu ideea ca merge si asa - ca viata e o lupta - mergem la programe  de dezvoltare personala care ne spun sa vizualizam ca totul este bine si sa vezi ce minunat merg toate.
Romanul este obisnuit sa se "descurce"- zgaraie masina vecinului - ca sa nu mai parcheze acolo- injura cainii - sa nu-l mai latre data viitoare - izbeste cu pumnul in parbrizul "dobitocului" care e in acelasi timp cu el pe trecerea de pietoni ... incurajati de multimea de soferi care s-a strans si claxoneaza in disperare  -  si uite asa romanasul nostru ajunge la servici asudat ... dar victorios , cu mersul tantos si hotarat - ca s-a descurcat.

Si n-ar nici un stres.   ???
Si in mod cert , imi permit sa adaug - educatie " zero" taica! Diploma luata pe bonuri de benzina ca lucreaza cumnatul cine stie pe unde....

Leac la toate astea lori -- mie un prieten imi spunea - pleaca Gabi - stabilestete in alta parte - daca eram cu vreo 10 ani macar mai tanara - cred ca o "tiram".
Asa ca sunt baba ma multumesc sa ies la un film sau teatru .
Iar vara - fericirea mea  - imi plac plimbarile ziua devreme cand se lumineaza cerul dar soarele n-a rasarit - e o liniste atunci - nu e nimeni pe strada , masini una la cateva minute, cainii sunt amortiti ca au hoinarit toata noaptea, copii la ora aia dorm, semafoarele nu conteaza ce culoare au ca tot nu sunt masini asa ca poti trece linistit pe rosu, pe verde - poate sa fie si roz bombon in picatele - ca nu conteaza . Minunat .
Nici un stres - crede-ma lori. Indiferent de cati sunteti si in ce relatii - este fain.

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #208 : Sâmbătă, 02 Iulie 2011, 18:01 »
 :) Stiu ca asa este viata de zi cu zi in "Bucurestiul nostru iubit" asa cum se canta pe vremuri ... (in vremea copilariei mele). Dar viata evolueaza, masinile se inmultesc, cainii fac victime omenesti, totul se schimba (si din pacate nu in bine), etc. Tocmai fiindca am vazut cum este viata in alte parti, imi este ciuda pe faptul ca nu suntem in stare, sau nu vrem, sa respectam niste reguli simple si civilizate referitor la viata in comun. Am fost si in provincie de curand si m-am simtit ca pe alta lume. Oamenii nu sunt atat de stresati si sunt chiar amabili unii cu altii. N-am auzit un claxon si nu se face slalom printre masini la culoarea rosie a semaforului, si multe altele ...  :o
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

julia

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #209 : Joi, 07 Iulie 2011, 00:16 »

adevarat, sunt multi factori de stres intr-un oras mare fata de orasele de provincie. dar eu nu as da viata dintr-un oras mare pe linistea de acolo. nu cred ca pot trai fara ritmul trepidant al acestiu oras, mi-a intrat in singe.