Autor Subiect: Leac pentru stres?  (Citit de 83875 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #210 : Joi, 07 Iulie 2011, 00:42 »
voi merge maine la casa afara din oras, sa ma stresez cu mirosul fanului cosit, cantecul greierilor in noapte, carele cerului, luceferi, stele 1000 ... o radacina de trandafir care a imbracat gardul, cantecul cocosilor la ivirea zorilor, rasaritul soarelui dupa coama casei ... si ce voi mai putea prinde in stres ...
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #211 : Joi, 07 Iulie 2011, 07:35 »
..... Am fost si in provincie de curand si m-am simtit ca pe alta lume. Oamenii nu sunt atat de stresati si sunt chiar amabili unii cu altii. N-am auzit un claxon si nu se face slalom printre masini la culoarea rosie a semaforului, si multe altele ...  :o

lori si eu am observat diferenta dintre capitala si alte orase din tara - poate e diferenta de provenienta a oamenilor de aici din capitala - sunt veniti din toate colturile tarii si "naturalizati" aici - fiecare cu obicieiurile si parerile lui - aici totul parca se petrece  cu viteza " rapid inainte" fara a mai tine cont de ceilalti.
Din timp in timp ma refugiez intrun loc linistit si plin de verdeata - cum face steliana.. E o bucurie un timp petrecut in natura. Un mod de a scapa de stres.

voi merge maine la casa afara din oras, sa ma stresez cu mirosul fanului cosit, cantecul greierilor in noapte, carele cerului, luceferi, stele 1000 ... o radacina de trandafir care a imbracat gardul, cantecul cocosilor la ivirea zorilor, rasaritul soarelui dupa coama casei ... si ce voi mai putea prinde in stres ...

steli, ai grija la doza de " leac pentru stres" - daca gasesti la "aprozar" adu si pentru noi  :D

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #212 : Joi, 07 Iulie 2011, 16:26 »
Incerc si eu sa ma "destressez" prin diferite mijloace : o carte buna, muzica, intalniri cu prietene, etc. Cel mai mult imi place sa privesc cerul plin de stele (cand este senin, bineinteles). Imi da o stare de imponderabilitate, de liniste si pace ... si parca imi vine sa zbor ... este extraordinar 
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #213 : Joi, 07 Iulie 2011, 18:06 »
steli, ai grija la doza de " leac pentru stres" - daca gasesti la "aprozar" adu si pentru noi  :D

de cand am ajuns, ma simt parca intr-o alta dimensiune. ametesc de atata liniste ...

cate doze vrei? ;)
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #214 : Joi, 07 Iulie 2011, 18:32 »

fara numar fara numar ca lucrez si in weekend
sa am provizii


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #215 : Joi, 07 Iulie 2011, 19:32 »
si mie imi place sa privesc stelele. dar in compania unei fete dragute. imi amintesc cum le-am privit intr-o noapte de vara, undeva la tara... le priveam cu schimbul. cand obosea ea (adica ii obosea privirea), le priveam io... si vitzeversa. chiar leac pentru stres :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #216 : Joi, 07 Iulie 2011, 19:38 »
 :D
imi imaginez un schimb de privit la stele de pe sezlongul meu :D
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #217 : Joi, 07 Iulie 2011, 20:38 »
steli, ai grija la doza de " leac pentru stres" - daca gasesti la "aprozar" adu si pentru noi  :D

de cand am ajuns, ma simt parca intr-o alta dimensiune. ametesc de atata liniste ...

cate doze vrei? ;)


un bax  ;D  si reci , te rog  :D

julia

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #218 : Joi, 14 Iulie 2011, 07:35 »


colectie de sfaturi si leacuri pentru stres

http://chrisprasojo.com/blog/tag/quotes/



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Leac pentru stres?
« Răspuns #219 : Luni, 01 August 2011, 15:57 »
viata fiecaruia de zi cu zi este la un moment dat o  insiruire de lucruri care ne cer atentia  si care ne "umplu" mintea - un proiect limita, un sir nesfarsit de mail-uri, facturi de platit, de trecut pe la farmacie pentru diverse si cumparaturile zilnice de la market (pe care musai sa nu le uitam paine, lapte, fructe etc), un sef nervos, o debara in care trebuie facuta curatenie, masina la care trebuie sa schimbati uleiul, urmatorul consult la stomatolog, ratele la banca, florile de udat, de cumparat cadoul pentru o prietena, intalnirea de dimineata ..... toate aceste "griji" mereu in mintea noastra pot deveni un factor de stres pentru ca ea staruie in mintea noastra si nu ne permit relaxarea.

pentru a "scapa" oarecum de ele se spune ca e bine sa le trecem pe o lista , lasand spatiu intre ele pentru a putea nota eventuale observatii si odata trecute sa alegem pe cele care pot fi amanate pana seara sau a doua zi - astfel reusim sa ne detasam de ele - sa nu ne mai "umple" gandurile in permanenta si sa vedem "tabloul" de ansamblu al zilei - sa nu ne mai distraga atentia si sa ne putem concentra pe ceea ce este important fara a mai fi nevoiti sa ne batem capul cu ele in permanenta

 este o metoda considerata buna pentru scaderea stresului

julia

  • Vizitator
Re: Leac pentru stres?
« Răspuns #220 : Vineri, 05 August 2011, 17:12 »

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Leac pentru stres?
« Răspuns #221 : Vineri, 05 August 2011, 18:14 »
it's safe !!??      

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Leac pentru stres?
« Răspuns #222 : Miercuri, 10 August 2011, 12:42 »
zgomotul valurilor si sunetele naturii reduc stresul 

celor care isi revin dupa "Bang Head Here;D ;D 8) le recomand un video de 5 minute cu marea de la rasarit la apus  :)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ftGxkCeO2N8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

julia

  • Vizitator
Re: Leac pentru stres?
« Răspuns #223 : Marți, 27 Septembrie 2011, 21:09 »
citeodata eu mai folosesc si asta ca leac pt stres




luciamanta

  • Vizitator
Re: Leac pentru stres?
« Răspuns #224 : Marți, 27 Septembrie 2011, 21:13 »
  E bun leacul, dar eu cateodata boxez si ma relaxez... Am un saculet pe care am lipit o anumita poza pentru a boxa mai cu spor...